Mi a menet? És a megoldása?

Egy 130 méter hosszú tehervonat óránként 42 kilométert tesz meg. Hány perc alatt halad át a 220 méteres alagúton?
2012. jan. 4. 21:45
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Mivel percben kéri a megoldast, perccel szamolunk.

Egy óra 60 perc, tehat a vonat sebessége percben kifejezve: 42 km 60 perc alatt.

És méterre is atszamoljuk a kilometert, mert a vonat es alagut hosszát is méterben mondja:

Tehát 42000 métert tesz meg 60 perc alatt.

Tehát a kerdes: ha 42000 metert tesz meg 60 perc alatt, akkor 220 + 130 métert hány perc alatt tesz meg?


Aránypárban:


42000 60

350 ?


Egyenletben:


60/42000=X/350

X= 60/4200 . 350


(A perjel osztás, a . pedig szorzás)

2012. jan. 4. 22:05
 2/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm.:))
2012. jan. 4. 22:10
 3/14 anonim ***** válasza:

X=0,5


Tehát a számolás szerint fél perc alatt megy át az alagúton.

Hátravan még az ellenőrzés, amit pl. becsléssel tehetünk meg:

Ha egy vonat 42000 métert tesz meg 60 perc alatt, akkor számolás nélkül, úgy józan paraszti ésszel nagysagrendileg mennyi idő alatt mehet 350 métert?

Ha valamivel gyorsabb volna, és például 60000 métert tenne meg 60 perc alatt, akkor egy perc alatt menne 1000 métert, tehát harmadannyit egy harmad perc alatt - tehát az eredmény valahol harmad-fél perc körül lesz egy kicsit lassabb vonatnál.

2012. jan. 4. 22:12
 4/14 anonim ***** válasza:

Szivesen!

De cserébe értékelést kérek, en is koszi.:)

2012. jan. 4. 22:13
 5/14 A kérdező kommentje:
oké.
2012. jan. 4. 22:19
 6/14 anonim ***** válasza:
Nem adtál...
2012. jan. 5. 18:47
 7/14 anonim ***** válasza:
Mellesleg ha mással csináltatod meg a házidat, te nem fogod megtanulni, és ha nem alapozod meg a tudásod, később sokkal nehezebb lesz követni a többit. Így totál lemaradsz, és kudarcélményt kaszálsz be. Magaddal cseszel ki de nagyon, mert a kevés tudással nagyon kiszolgáltatottá teszi magát a legtöbb ember. Persze vannak kivételek.
2012. jan. 16. 02:14
 8/14 A kérdező kommentje:
Elmondom neked hogy ez nem házi volt csak szorgalmi ;D...
2012. jan. 17. 16:58
 9/14 A kérdező kommentje:
és ha annyira szeretnél értékelést akkor ird le, hogy hol kell...
2012. jan. 17. 17:00
 10/14 anonim ***** válasza:
Van a hozzászólások alatt egy kérdés jobboldalt: "Hasznos volt számodra ez a válasz?" És ott lehet a kézjeleket nyomogatni.
2012. jan. 22. 02:37
1 2