1hengeresVmotor kérdése:

Hogyan lehet a becsapódási ERŐT kiszámolni, ha ismerjük a test tömegét és a sebességét (közvetlenül a becsapódás előtt)?

Tehát csak a v és az m adott, ezekből ki lehet számolni a az erőt, amivel megnyomja a test azt, amit eltalál? Mozgási energia és impulzus az ok, 1/2*m*v*v, illetve m*v, de az erőig sose tudtam eljutni.
2012. jan. 3. 20:03
 1/3 anonim ***** válasza:

Abból még nem lehet kiszámítani. Kell az az időköz is, amely idő alatt a deformáció hat.

Minnél lassabban csapódik be, annál kisebb erő hat.

Gondolj csak arra, hogy amikor pl. hajtod a kerékpárpedált, lassan fejted ki az erőt, ez egész kényelmes.

Viszont ha pl. belerúgsz egy asztalba, akkor azt megérzed, ez utóbbi esetben az idő sokkal kisebb volt, az erő pedig nagyobb.

2012. jan. 3. 20:21
 2/3 anonim ***** válasza:

Az erőig úgy lehet eljutni, ha Newton második törvényét kissé átalakítod

F = m*a

a gyorsulást a sebességgel és idővel kifejezve

a = v/t

így

F = m*v/t

és máris megvan az erő.


Mindkét oldalt t-vel beszorozva

F*t = m*v = I

Ezt a formát nevezik a második törvény impulzusos formájának is, mivel a jobb oldalon az impulzus jelenik meg.


A képlet is igazolja Villanykörte magyarázatát, mivel a képletből látszik, hogy az erő nagysága a behatás idejével fordítottan arányos.

2012. jan. 4. 14:58
 3/3 A kérdező kommentje:
Ok, köszi, igazából eddig eljutottam, és nekem is mindig az jött ki, hogy kell hozzá az idő is, vagy a gyorsulás(lassulás).
2012. jan. 5. 17:09