A játékvonat a 80 cm átmérőjű körpályáján 5 s alatt 1 méteres utat tett meg. Mekkora a sebessége, a szögsebessége, a periódusideje és a fordulatszáma?

Nem muszáj az egész feladatot megoldani. Én csak arra lennék kíváncsi, hogy hogyan tudjuk kiszámítani a sugarat.
2012. jan. 3. 17:57
 1/2 Silber ***** válasza:
A sugár az átmérő fele, azaz 80/2=40 cm.
2012. jan. 3. 18:16
 2/2 BKRS ***** válasza:

80cm atmeroju korpalya kerulete: 80*Pi cm

5s alatt 1m-t tett meg,

akkor 1s alatt 20cm-t tett meg.

Vagyis a sebessege 0,2 m/s

Ez a teljes kor 20/(80*Pi)-ed resze,

ami 1/(4*Pi) vagyis egy teljes kort 4*Pi masodperc alatt tesz meg.


A szogsebessge tehat 2*Pi/(4*Pi) = 1/2

A periodus ideje 4*Pi masodperc, hiszen ennyi ido alatt megy korbe egyszer,

A fordulatszama pedig 1/(4*Pi) 1/s

2012. jan. 3. 18:19