Mekkora a tengelytől 0,5 m távolságra levő kerületi sebesége, fordulatszáma, periódusideje és szögsebessége?
2. Mekkora kerületi sebességű pontjai vannak a keréknek, amelynek sugara 60 cm és szögsebessége 4 1/s?
2011. febr. 13. 19:53
1/1 DudoloPocok válasza:
1 - T=t/n=6/12=0.5 s periódusidő - egy fordulathoz szükséges idő
ford szám : 1 s alatt hányat fordul =1/T= 2 1/s
szögsebesség =egy kijelölt pont 1 s alatt hány fokkal (radiánnal) fordul el 360 fokot( 2pi radiánt) 0,5 s alatt
így omega 720 fok/s ill. 4pi rad/s
T idő alatt megtett út = 2r*pi( a kör kerülete )
v=2r*pi/T=4pi m/s
1/b a fordulatszám, periódusidő, szögsebesség független a forgástengelytől mért távolságtól a kerületi sebesség :
v=2r*pi/T=2pi m/s fele az előzőnek
2. v=2rpi/T=omega*r=4*0,6=2,4 m/s