Hogy kell egyszerűen megoldani ezt a feladatot? (matektudósok előnyben )


Az iskolai boltból egyik délelőtt az összes füzetet megvásárolták. Aladár megvette az összes füzet kétötödét, Balázs a maradék egyharmadát, Csaba pedig ezután a maradék háromnegyedét. A megmaradt három füzetet az iskolatitkár vásárolta meg.

a) Az összes füzet hányadrészét vette meg Csaba?

b) Hány füzet volt eredetileg a boltban

c) Hányszor több füzetet vett Balázs, mint az iskolatitkár?

d) Hány füzet maradt Balázs vásárlása után?

előre is nagyon köszönöm a segítséget :)


2011. dec. 28. 18:21
 1/5 anonim ***** válasza:
48%

A, Csaba a 3/5 rész 2/3 részének a 3/4 részét vette meg. Ez egyszerű szorzással kiszámítható.


B, A 3/5 rész 2/3 részének az 1/4 része a maradék. Ez egyenlő 3-mal. Ha a szorzattal elosztod a 3-at, megkapod az eredetit


C, Balázs a 3/5 rész 1/3 részét vette meg. Kiszámolod szorzással, hogy ez mennyi, és elosztod 3-mal (az iskolatitkár által megvettek számával).


D, A 3/5 rész 2/3 része maradt. Kiszámolod, hogy ez mennyi.


Egyébként meg keress magadnak magántanárt!

2011. dec. 28. 18:44
 2/5 bongolo ***** válasza:
100%

Volt eredetileg N füzet.

Aladár megvette a 2/5 részét, tehát maradt 3/5·N

Balázs a maradkék harmadát, megmaradt a maradék 2/3 része, vagyis 2/3·3/5·N ami 2/5·N

Csaba megvette ennek a 3/4 részét, tehát megmaradt az 1/4 része, ami 1/4·2/5·N, ami 1/10·N

Megmaradt 3.


Innen folytassad te. Ugye megy? Szerintem először a b)-re válaszolj.

2011. dec. 28. 18:45
 3/5 A kérdező kommentje:

köszi uccsó már meg van :)

b)30

c)2-szer

d)12 db

2011. dec. 28. 18:56
 4/5 A kérdező kommentje:
rem ezek azok :)
2011. dec. 28. 18:57
 5/5 anonim ***** válasza:

vagy gondolkodhatsz visszafelé. Csaba megvette valaminek a háromnegyedét, maradt három. 3=1/4*x ebből x=12 füzet maradt Balázs vásárlása után. mivel Balázs y-nak az egyharmadát vitte el, és 12 maradt, 12=2/3*y, amiből y=18 volt, miután Aladár vásárolt. 18 pedig z-nek a 3/5 része, 18:3/5=18*5/3=5*6=30 füzet volt eredetileg.

a)12-3=9 füzetet, ami a 30-nak 3/10 része

b)30

c)18-12=6 füzetet vett Balázs, tehát kétszer

d)12

2011. dec. 28. 21:22