Az autó felemeléséhez mekkora erő hat a kompresszornál lévő henger dugattyújára illetve mekkora nyomást kell a kompresszornak biztosítania?

Egy autóemelő kompresszorhoz csatlakoztatott hengerének sugara 5 cm, az autót emelő hengeré pedig 15 cm. Az autó tömege 1330 kg.
2011. dec. 27. 12:06
 1/2 bongolo ***** válasza:

m = 1330 kg

F₁ = m·g = 13300 N (ha g=10 m/s²-tel számolunk)

Az emelő henger felülete A₁=r₁²π = 0,15²·π

A nyomás benne:

p=F₁/A₁

Ekkora nyomást kell a kompresszornak biztosítania.


A másik hengernél ható erő ebből számítható:

p = F₂/A₂

A₂ = 0,05²·π

F₂ = p·A₂


Egyébként ez kijön sok számolás (π-vel szorzás, stb.) nélkül is: mivel F₂/F₁ = p·A₂/p·A₁ és A₁=r₁²·π A₂=r₂²·π, ezért

F₂/F₁ = r₂²/r₁²

F₂ = F₁·r₂²/r₁² = F₁·(r₂/r₁)²

F₂ = 13300·(5/15)² = 13300/9 N

2011. dec. 27. 21:33
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!! ;)
2012. jan. 3. 00:12