Nagymama 60 szál virágot ültetett a kertbe. Hányféleképpen ültethette volna a virágot, ha téglalap alakú kertben egyenletesen helyezné el, azaz minden sorban és minden oszlopban ugyanannyi virágot tenne, és minden lehetőséget kipróbálna?
2011. dec. 27. 11:41
 1/7 anonim ***** válasza:
60-nak mennyi osztója van?
2011. dec. 27. 11:56
 2/7 A kérdező kommentje:

60-nak 12 osztója van.


60= 22 * 3 * 5 = 22 * 31 * 51

A kitevők: 2; 1; 1

Növeljük mindegyiket 1-gyel, majd a kapott összegeknek vegyük a szorzatát!

(2 + 1) * (1 + 1) * (1 + 1) = 3 * 2 * 2 = 12



tehát 12 féleképpen ültetjük a virágot????

2011. dec. 27. 16:49
 3/7 anonim ***** válasza:

Ha 12 osztó van és nincs ismétlés az ültetésben, akkor igen.

Az ismétlés alatt arra gondolok, hogy ha egyszer már az x tengelyre ültetett 10 sort és az y-ra 6-ot, akkor ezt már fordítva nem ismétli meg...

Ha igen, akkor x2.


Szerintem.

2011. dec. 27. 20:29
 4/7 bongolo ***** válasza:

Igen.


Persze ebben benne van az is, hogy 1 sorba ültet 60-at, meg az is hogy 60 sorba ültet soronként 1-et, amit nagymama valószínű nem tenne meg, de egy matekpéldában ezeket a lehetőségeket is be kell számolni.

2011. dec. 27. 21:41
 5/7 bongolo ***** válasza:

Bocs, nem voltam egyértelmű. A 16:49-es kérdezőre reagáltam, nem a 20:29-es válaszra.


Szóval a 12 osztóban már megvan oda vissza is a kétféle lehetőség, tehát nem kell 2-vel szorozni!


Fordítva, ha nem számítana, hogy melyik irányból nézzük a kertet, akkor osztani kellene 2-vel! De szerintem nem kell osztani, 12 lehetőség van.

2011. dec. 27. 21:47
 6/7 anonim ***** válasza:

Jogos!


Nem számolgattam, és nem is nagyon gondoltam bele, csak a megoldásra akartam rávezetni a kérdezőt!


Valóban inkább osztani kell, ha nem akarjuk ugyanazt az alakzatot ismételni.

2011. dec. 27. 22:09
 7/7 A kérdező kommentje:
köszönöm
2011. dec. 28. 11:39