Rá tudnátok vezetni erre a két (elektrosztatikus) fizika feladatra?


1)

Két, azonos nagyságú és kapacitású fémgömb egy-egy azonos hosszúságú, közös pontban felfüggesztett szigetelőfonálra függesztünk. A gömböknek egyenként 10^-6 C nagyságú pozitív töltést adunk, majd magára hagyjuk a rendszert. Mekkora szöget zár be akkor a két fonál egymással, ha a gömbök 10g tömegűek és a középpontjaik távolsága 0,2m-re van egymástól?

[link]


Q(1) = Q(2) = 10^-6C

m(1)=m(2)=10g=0,01kg

d=0,2m

x=?


Az ábrán berajzoltam az erő vonalakat. Azt állapítottam meg, hogy az Fk mint kötélerő egyenlő nagyságú az F+Fg-vel. És így láttam, hogy ki lehet hozni egy derékszögű háromszöget, amelyből a szög megkapható:

tg x = F/Fg

tg x = [(k*Q^2)/d^2] / (m*g)

x = [(k*Q^2)/d^2] / (tg m*g)

x=128,915°

Ezt így kell megcsinálni?


2)

Egy homogén elektromos mező térerősség vektora függőlegesen felfelé mutat, nagysága 1000N/C.

Mekkora kezdősebességgel indítsuk függőlegesen felfelé azt a golyót amelynek tömege 10g, töltése 2*10^-5C, ha azt akarjuk, hogy 10cm magasságig emelkedjen, majd visszaessen?

[link]


E=1000N/C

m=10g=0,01kg

Q=2*10^-5C

l=10cm=0,1m

v0=?


Elsőképpen én kiszámoltam az F-et:

F=E*Q

F=0,02N


A gravitációs erő:

Fg=m*g

Fg=10N


Innen én kivontam az 1. erőt, mivel az felfele irányul: Fg-F=9,98N


Majd alkalmaztam a következő képletet:

L=(v0)^2/2g

Innen v0-ra én 1,412m/s-ot kaptam. Ez valahogy már ránézésre nem stimmel nekem. Ennél még annyit akarok megkérdezni, hogy ha feldobjuk akkor nem megy feljebb mint 10cm?


Remélem tudtok segíteni. A segítőkész válaszokat előre is köszönöm! :)


2011. dec. 26. 15:45
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

1. feladat.

Nem gyanus neked a 129°? Ez kb. 25-40°-os szög lesz!


A rajz hibája: A barna vektorerő nem F+Fg.

Hanem pitagorasz tételből gyökalatt(F^2+Fg^2)


Ahol F pedig a Coulomb-féle taszítóerő.


Tehát F-et ismered, Fg-t szintén. Ebből megvan a szög.

2011. dec. 26. 16:42
 2/15 anonim ***** válasza:

2. feladat.


1kg=1000gr. rendben vagy vele ugye?


Tehát az eredő erő 0,08 N (lefelé)


L=(v0)^2/2g


A képlet jó, de itt a g most nem 10, hiszen a testre plussz erő hat (a statikus villamos tér által) tehát egy másik g* fölfelé mutató gyorsulás is fellép.


Tehát az eredő gyorsulás: ge=g-g*


De ez Newton II.-ből is adódik:


0,08N=0,01 kg*ge


Innen ge=8M/sec^2.


Így a már említett összefüggésből v0=1,265m/sec

2011. dec. 26. 16:55
 3/15 A kérdező kommentje:
a 2. résznél annyit nem értek hogy az eredő erő miért 0,08N nálad?
2011. dec. 26. 19:06
 4/15 A kérdező kommentje:
Természetesen köszönöm a segítséged! :)
2011. dec. 26. 19:06
 5/15 A kérdező kommentje:
Illetve az elsőnél akkor sin x = 0,225/0,1 lesz?
2011. dec. 26. 20:03
 6/15 anonim ***** válasza:

"a 2. résznél annyit nem értek hogy az eredő erő miért 0,08N nálad?"


Mert 0.1-0.02=0.08 Nemde?

2011. dec. 26. 20:18
 7/15 anonim ***** válasza:

"Illetve az elsőnél akkor sin x = 0,225/0,1 lesz?"


Annyi biztos hogy nem lesz, abból nem tudsz szöget visszakeresni.

Írd le a levezetést, hogy jött ki, aztán majd megnézzük.

2011. dec. 26. 20:21
 8/15 A kérdező kommentje:

A 2. részt értem félrenéztem azt hittem van még ott egy nulla. :)

Az elsőhöz pedig:

K^2 = F^2 + Fg^2

|K| = gyök alatt(0,225^2 + 0,1^2)

|K| = 0,246N


Így ismerjük a 3 erőt, 3 oldalt:

F=0,225N => a

Fg=0,1N => b

K=0,246N => c


és akkor az x szöget keressük. Melyik szögfüggvényt alkalmazzam akkor itt? :D Mert nálam csak a sinx=0,225/0,1 => x = 0,225/(sin 0,1) jön ki normális eredmény. A másik kettővel vagy 120 feletti vagy 0 alatti

2011. dec. 26. 20:37
 9/15 anonim ***** válasza:

Amit fölírtál az nem sinus, hanem tangens. Abból a szög 66.04°.


De lehet sinus is az pedig 0.225/0.24, ebből is kijön a 66°


Vagy lehet cosinus 0.1/0.24.


De természetesen a másik 3 szögfüggvény is lehet.

2011. dec. 27. 13:52
 10/15 A kérdező kommentje:
Nálam sinusszal 53,71˘jön ki. Tangensnél egészen más. Te hogy csináltad hogy 66 lett ? :)
2011. dec. 27. 14:18
1 2