Mi az összegképlete annak az alkénnek amelynek 0.25 molja 17.5g? Mik a konstitúciói? Van e köztük olyan, amely cisz-transz izomerekkel rendelkezik?

2011. dec. 23. 18:08
 1/2 Silber ***** válasza:

Általános képlet anyagmennyiségekre: C(n)H(2n)

Általános képlet tömegre: M(n)=m/n=12n+2n

Behelyettesítve: 17,5/0,25=14n

Az egyenlet rendezése:

4*17,5=14n

70=14n

Megoldás: n=5

Az alkén képlete: C5H10, pentén


Lehetséges izomerek:

- Pent-1-én: [link]

- Cisz-pent-2-én: [link]

- Transz-pent-2-én: [link]


Mint látható, a C=C-kettős kötésben található pi-kötés miatt lokálisan rögzül a molekula, így lehetségessé válik a konformációs izomerek megjelenése.

2011. dec. 23. 21:07
 2/2 Applepod válasza:

Az alkén moláris tömege 17,5g / 0,25mol azaz 70 g/mol.

Az alkének általános összegképlete: CnH2n

Tehát: M(C)x n + M(H)x 2n = M(alkén)

x = szorzás (csak nincs csillag a billentyűzeten...)

Azaz, 12n + 2n = 70

n = 5

Összegképlet: C5H10

Remélem érthető volt :)

2011. dec. 24. 11:03