Mi lehet a feladat megoldása? - matek 11. osztály


Két testvér éveinek összege olyan 10 és 20 közé eső egész szám, melynek 6 osztója van. Három évvel ezelőtt az idősebb kétszer annyi idő volt, mint a fiatalabb. Hány évesek?


Köszönöm, aki segít?


2011. dec. 20. 22:38
 1/5 anonim ***** válasza:
7 és 5?
2011. dec. 20. 22:47
 2/5 anonim ***** válasza:

Ja: 7 és 5

De kéne a levezetés is?

2011. dec. 20. 22:55
 3/5 anonim ***** válasza:

1. lépés: megnézed a 10 és 20 közé eső egész számokat, hogy melyiknek hány osztója van. Amelyiknek 6 van, azt jelölöd Z-vel. (Két megoldás lesz)


2. lépés: felírod a feladat második részét egyenletesen (mindkét lehetséges megoldásra).

Z=X+Y (ahol X az idősebb testvér éveinek száma, Y a fiatalabb testvér éveinek a száma, a Z-t már leírtam hogy kapod meg...)

X-3=2(Y-3)


Megoldod az egyenletrendszert és kész is vagy. Innen már csak be kell helyettesítened, azt viszont tedd meg te!

2011. dec. 20. 23:13
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm, az eddigi válaszokat. Ha valaki részletesebben leírná azt nagyon megköszönném, mert belekavarodtam..
2011. dec. 20. 23:50
 5/5 anonim ***** válasza:

1. lépés: megnézed a 10 és 20 közé eső egész számokat, hogy melyiknek hány osztója van. Amelyiknek 6 van, azt jelölöd Z-vel. (Két megoldás lesz)

Ez a 12 és a 18.


2. lépés: felírod a feladat második részét egyenletesen (mindkét lehetséges megoldásra).

Z=X+Y (ahol X az idősebb testvér éveinek száma, Y a fiatalabb testvér éveinek a száma, a Z-t már leírtam hogy kapod meg...)

X-3=2(Y-3)


Tehát az egyik egyenletrendszer:

12 = x+y ---> x=12-y, ezt beírhatjuk a másik egyenletbe

x-3 = 2(y-3)

12-y-3 = 2y-6

3y = 15

y = 5 és visszaírva x = 7


A másik egyenletrendszer:

18 = x+y ---> x=18-y, ezt beírhatjuk a másik egyenletbe

x-3 = 2(y-3)

18-y-3 = 2y-6

3y = 21

y = 7 és visszaírva x = 5

2011. dec. 21. 00:16