Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Történelem,7. osztály, Francia...

Történelem,7. osztály, Francia forradalom? (csak én vagyok nagyon hülye? )

Figyelt kérdés

Vesd össze az 1776-os amerikai Függetlenségi nyilatkozat(a) és az 1789-ben kiadott emberi és polgári jogok nyilatkozatának (b) idézet szövegét! Keresd meg a hasonlóságokat!


a)" Mi a következő igazságokat magától értetődőnek tartjuk: minden ember egyenlőnek teremtetett, nekik a teremtő bizonyos el nem idegeníthető jogokat adott, melyek közé tartoznak egyebek közt az élet, a szabadság, a boldogulásra való törekvés; ezen jogok biztosítására a kormányok vannak, melyek az őket megillető hatalmat a kormányok beleegyezéséből származtatják; a népnek joga van arra, hogy egy kormányforma erre a célra veszedelmes, azt megváltoztassa, megszüntesse, és újat állítson fel, mely olyan módon legyen berendezve, hogy minden valószínűség szerint, a népnek jóléte és biztonsága gyarapodjék."


b)"I. minden ember szabadnak és jogokban egyenlőnek születik és marad; társadalmi különbségek csakis a közösség szempontjából való hasznosságon alapulnak.

II.Minden politikai társulás célja az ember természetes és elévületlen jogainak megőrzése. E jogok: a szabadság, a tulajdon, s a biztonság s az elnyomatással szemben való ellenállás.

III.Minden szuverenitás (önállóság) elve természeténél fogva a nemzetben lakozik; sem testület sem egyén nem gyakorolhat hatalmat,amely nem határozottan tőle ered.

IV. A szabadság annyit jelent, hogy mindent szabad ami másnak nem árt. Az egyes ember természetes jogainak gyakorlása tehát más korlátokba nem ütköztetik, mint azokba, amelyeket a társadalom többi tagjai számára ugyane jogok élvezetét biztosítják; s korlátokat csakis a törvény határozhatja meg.

V.A törvények csak a társadalomra nézve ártalmas megtiltásra van joga.Amit törvény nem tilt, azt senki nem akadályozhatja meg, s amit a törvény el nem rendel, arra senkit kényszeríteni nem lehet.

VI. A törvény a közakarat kifejezése; alkotásában minden polgárnak joga van személyesen vagy képviselő révén közre működni. A törvény egyformán, a törvény mindenki számára, akár védelmez akár büntet; s mivel hogy a törvény előtt minden polgár egyenlő.


2011. nov. 28. 15:02
 1/2 BKRS ***** válasza:

Itt van nehany hasonlosag parba szedve, ennyi esetleg eleg is lesz:


a)minden ember egyenlőnek teremtetett

b)minden ember szabadnak és jogokban egyenlőnek születik és marad; társadalmi különbségek csakis a közösség szempontjából való hasznosságon alapulnak.



a) nekik a teremtő bizonyos el nem idegeníthető jogokat adott, melyek közé tartoznak egyebek közt az élet, a szabadság, a boldogulásra való törekvés;

b)E jogok: a szabadság, a tulajdon, s a biztonság s az elnyomatással szemben való ellenállás.


a)ezen jogok biztosítására a kormányok vannak

b)Minden politikai társulás célja az ember természetes és elévületlen jogainak megőrzése.


a) a népnek joga van arra, hogy egy kormányforma erre a célra veszedelmes, azt megváltoztassa, megszüntesse, és újat állítson fel,

b)Minden szuverenitás (önállóság) elve természeténél fogva a nemzetben lakozik; sem testület sem egyén nem gyakorolhat hatalmat,amely nem határozottan tőle ered.

2011. nov. 29. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm. :)

Ment a zöld kéz.

2011. nov. 29. 16:51

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!