Matek házi.9. osztály. Segítene valaki?


Lehet-e 10 egészt követő egész szám összege prím?

Én szerintem nem de ti is azért megnéznétek és ha lehet tudnátok indokolni?


2., milyen n egészekre lesz egész? n+11/n-9, 3n+5/n+3


A válaszokat előre is köszönöm.


2011. nov. 23. 17:53
 1/4 anonim ***** válasza:

1. kérdés

n+(n+1)+(n+2)+...(n+9)=10n+45

kiemelhetünk 5-öt

5(2n+9)

ez osztható 5-tel, tehát nem lehet prím

2011. nov. 23. 19:09
 2/4 anonim ***** válasza:

2. kérdés


(n+11)/(n-9)=(n-9+20)/(n-9)=(n-9)/(n-9)+20/(n-9)

(n-9)/(n-9)= 1, tehát egész. (n<>9)

20/(n-9)

akkor egész, ha (n-9) osztója 20-nak

20 oszttói: 1;2;4;5;10;20 és -1;-2;-4;-5;-10;-20

tehát akkor lesz egész, ha n-9 egyenlő 20 osztóival.

n= 10;11;13;14;19;29; 8;7;5;4;-1;-11


A másik

(3n+5)/(n+3)=(3n+6-1)/(n+3)=(3n+6)/(n+3)-1/(n+3)

(3n+6)/(n+3)=3, ez egész (n<>-3)

1/(n+3) akkor egész, ha n+3=1

vagyis n=-2

2011. nov. 23. 19:24
 3/4 A kérdező kommentje:
köszönöm a választ
2011. nov. 23. 20:48
 4/4 anonim ***** válasza:
1) nem volt kikötés, hogy az egymást követő egészeknek pozitívnak kell-e lennie, így, ha -4-től kezdesz el összeadni, akkor az eredmény 5 lesz, ami prím... az első válaszoló képletéből is kijön, a szorzat prím lesz, ha 2n-9 = 1 (mert így az egyik osztója 1, a másik 5)
2011. nov. 23. 23:27