Lehet-e 10 egészt követő egész szám összege prím?
Én szerintem nem de ti is azért megnéznétek és ha lehet tudnátok indokolni?
2., milyen n egészekre lesz egész? n+11/n-9, 3n+5/n+3
A válaszokat előre is köszönöm.
2011. nov. 23. 17:53
1/4 anonim válasza:
1. kérdés
n+(n+1)+(n+2)+...(n+9)=10n+45
kiemelhetünk 5-öt
5(2n+9)
ez osztható 5-tel, tehát nem lehet prím
2/4 anonim válasza:
2. kérdés
(n+11)/(n-9)=(n-9+20)/(n-9)=(n-9)/(n-9)+20/(n-9)
(n-9)/(n-9)= 1, tehát egész. (n<>9)
20/(n-9)
akkor egész, ha (n-9) osztója 20-nak
20 oszttói: 1;2;4;5;10;20 és -1;-2;-4;-5;-10;-20
tehát akkor lesz egész, ha n-9 egyenlő 20 osztóival.
n= 10;11;13;14;19;29; 8;7;5;4;-1;-11
A másik
(3n+5)/(n+3)=(3n+6-1)/(n+3)=(3n+6)/(n+3)-1/(n+3)
(3n+6)/(n+3)=3, ez egész (n<>-3)
1/(n+3) akkor egész, ha n+3=1
vagyis n=-2
3/4 A kérdező kommentje:
köszönöm a választ
2011. nov. 23. 20:48
4/4 anonim válasza:
1) nem volt kikötés, hogy az egymást követő egészeknek pozitívnak kell-e lennie, így, ha -4-től kezdesz el összeadni, akkor az eredmény 5 lesz, ami prím... az első válaszoló képletéből is kijön, a szorzat prím lesz, ha 2n-9 = 1 (mert így az egyik osztója 1, a másik 5)