Hogy kell százalékot számolni?

Valaki el tudná magyarázni, milyen elv alapján számolunk százalékot? pl. mi 10-nek a 30%-a? vagy a 6 az minek a 10 %-a?
2009. máj. 15. 18:38
 1/9 A kérdező kommentje:
vagy 10-nek hány %-a a 8? ilyenekre gondoltam:P
2009. máj. 15. 18:42
 2/9 anonim ***** válasza:
88%

Na lássunk egy alap képletet.


X-nek Y%-a = Z


A háromból mindig 2-t kell ugye ismerni, hogy a harmadikat megkapd.


X-et el kell osztani 100-zal, ez lesz X-nek az 1%-a.


Matematikául felírva:


X/100 = 1%


X-nek az Y%-át úgy kapod meg, ha x/100-at megszorzod Y-nal.


Tehát ha az az állításod, hogy X-nek Y%-a = Z


Akkor (x/100)*Y=Z. Ennyi az egész.


Mi a 10-nek a 30%-a?


Ismered X-et (10) és Y-t (30%)-t és Z-t keresed. Azaz behelyettesítesz a képletbe:


(10/100)*30 = Z Azaz Z = 3.


A 10-nek a 30%-a 3.



A 6 az minek a 10%-a?


Itt a 6 a Z-nek felel meg, a 10% ugye az Y. Keressük X-et.


(X/100)*10 = 6 [osztunk 10-zel és szorzunk 100-zal]


X = 60. A 6 a 60-nak a 10%-a.



A 10-nek hány százaléka a 8? Ekkor ugye Y-t keressük:


(10/100)*Y = 8


Y = 80


Azaz a 10-nek a 8 a 80%-a.



Máshogy is el lehet magyarázni, meg lehet érteni:


Ha valaminek a 100%-át veszed, az olyan, mintha önmagát vennéd. 30-nak a 100%-a 30. 129-nek a 100%-a 129. Stb. Ugyanaz, mint az 1-gyel való szorzás:


30*1=30

129*1=129


Vagyis csak le kell vágni belőle két nullát, vagy máshogy modnva kettővel odébb kell tolni a tizedes vesszőt:


X-nek a 100%-a = X*1,00

X-nek a 120%-a = X*1,20

X-nek a 300%-a = X*3,00

X-nek a 80%-a = x*0,80

X-nek a 10%-a = x*0,10

X-nek a 2%-a = x*0,02


Vagyis ha az a kérdés, hogy mennyi a 10-nek a 60%-a, akkor a egyszerűen: 10 * 0,6 = 6


Világos?

2009. máj. 15. 23:45
 3/9 A kérdező kommentje:
igen, köszi:)
2009. máj. 16. 20:58
 4/9 Fanni0123 válasza:
úú én is nagyon köszönöm sokat segítettél!:))
2012. júl. 25. 00:59
 5/9 AshleyOP válasza:
úú, nagyon nagyon köszi, segítettél :)
2016. márc. 29. 12:37
 6/9 anonim ***** válasza:
7%

Az első válaszoló szerint túl bonyolította az egészet. Pl. 500-nak a 37 ℅-a: 10℅-a az 50. Mert egy nullát élveztem belőle. (nem mondom el miért ez túl könnyű) az 1℅ a az 5. És így már ha kicsit is tovább gondolkozol összeadsz, tökéletesen fogod tudni!(tudom hogy már tudod 1 éve) . 3x50 150. + 7x5 az 35. 150+35 185.

És itt a fejben kiszámolt könnyű eredmény: 185. Ennyi....


Nem tudom ebbe mi a nehéz, hát persze. Az hogy túlbonyolítják.... Azokkal a írásba kiszámolandó szorzásos módszerrel.


A legszánalmasabb hogy valaki ebből tud egyeseket írni. Pfff

2017. febr. 22. 17:44
 7/9 anonim ***** válasza:
Bocsánat.. a telefonom kijavította.
2017. febr. 22. 17:45
 8/9 anonim válasza:

Attól függ melyiket szeretnéd kiszámolni, egyszerű képlettel megmutatom hogy kell:


A jelölések:

Alap = a

Százalékláb = p

Százalékérték = e


a=e:p majd ezt megszorzod százzal

p=e:a majd ezt megszorzod szazzal

e=a-szor p majd szor 100


Remelem azért tudtam segíteni 🖤

2019. márc. 26. 16:18
 9/9 anonim ***** válasza:
Köszönjük, ez így a kérdés centenáriumához közeledve igencsak hasznos hozzászólás volt.
2019. márc. 26. 17:59