Tomtom kérdése:

Egy osztályban 28 tanuló jár,15 fiú és 13 lány.12 tanuló- köztük 5 lány jár matematika szakköre. Minden tanuló nevét felírjuk egy cédulára és beletesszük egy dobozba. Találomra kihúzunk egyet?


Mi a valószínűsége, hogy:

Kihúzott cédulán lány legyen?

Kihúzott cédulán matematika szakkörös legyen?

Cédulán matematika szakkörös fiú legyen?

Matematika szakkörös tanuló vagy lány neve legyen?


2011. dec. 5. 14:52
 1/2 anonim ***** válasza:
Mindig felülre írod azt amire szükséged van, pl. első esetben a lányok számát 13/28 alulra meg az összest aki ugyanabban a kategóriában van. Második eset: 12/28, harmadik nál 12-5 = 7 fiú jár matek szakkörre, akkor 7/28, stb.
2011. dec. 5. 15:07
 2/2 anonim ***** válasza:

A negyedik kérdés kimaradt, és az a legnehezebb.


"Szakkörös vagy lány" = "szakkörös fiú" + "szakkörös lány" + "nem szakkörös lány" (az egyetlen kimaradt lehetőség a nem szakkörös fiú, mivel csak ez nem felel meg nekünk)


"szakkörös fiú" = 7 (=12-5)

"szakkörös lány" = 5

"nem szakkörös lány" = 8 (=13-5)


Kedvező esetek száma : 20

Összes eset száma : 28


Valószínűség : 20/28 = 5/7 (kb. 71.4%)

2011. dec. 6. 08:23