Egy 32 fős osztályból 12 tanuló matematika,9 tanuló fizika fakultációra jár, mindkét szakkört 16 fő látogatja. Hány tanuló nem jár biztosan egyik szakkörbe sem?

2011. szept. 3. 15:50
 1/6 anonim ***** válasza:
93%
Csinálj halmaz. Könnyen kiderül.
2011. szept. 3. 15:53
 2/6 anonim ***** válasza:
88%
*halmazábrát, bocsi:D
2011. szept. 3. 15:53
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ez hibás feladat. Ha 16-an járnak mindkettőre, akkor a matekos minimum 16.


Ha 12 a csak matekos, 16 a mindkettő és 9 a csak fizika, akkor meg már 37 főnél tartunk.


Az a megoldás, hogy nincs megoldás.

2011. szept. 3. 15:58
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Így van nincs megoldás.
2011. szept. 3. 22:06
 5/6 anonim ***** válasza:
56%

Az ilyen feladatokat így kell megoldani (halmazábrával meg tudod csinálni. Leírom aprólékosan, hátha kell, bár olyan egyszerű, hogyha 16 ember jár egy vagy két szakkörre, akkor azt kivonod a 32-ből és 16... :D


1. Adatgyűjtés

12-en járnak matekfaktra

9-en fizikafaktra

16-an legalább egyikre

32 az osztálylétszám

(szakkifejezésekkel írd, csak a legtöbb jel nincs a gépen)


2. A mindkét szakkörre járó személyek mennyiségének kiderítése:


Összeadod a 12-t meg a 9-et. Ez 21. Utána a 21-ből kivonod a 16-ot, az 5, 5-en járnak mindkét szakkörre.


3. Az egyes szakkörök száma:

A 12-be meg a 9-be bele van számolva az az 5 ember is, aki mindkettőre jár. Ezért vonjuk ki: 12-5=7, 9-5=4.


4. A nem szakköröök számának kiderítése:

Adjuk össze a halmazok számait: 5+4+7=16 Ez a szakkörösök száma. Most ezt vonjuk ki az osztálylétszámból: 32-16=16.

2011. szept. 3. 22:11
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

22:11 szövegértési gondjaid vannak?

Azt írod "16-an legalább egyikre" a feladat azt írja "mindkét szakkört 16 fő látogatja".

2011. szept. 3. 22:37