Van-e olyan p, q, r, s prímszám, amelyre p+q+r+s prím és p^2+qs és p^2+qr négyzetszám?

2011. dec. 4. 12:20
 1/2 anonim ***** válasza:

Van, és az egyik prímnek 2-nek kell lennie, így lesz a 4 szám összege páratlan (a 2 kivételével minden prím páratlan). Persze az is lehet, hogy közülük három is egyenlő lesz 2-vel.

Tovább nem jutottam, de biztos vannak ilyen prímek, ugyanis ugyanezt a feladatot megtaláltam "határozzuk meg az összes olyan..." kezdettel is, csak megoldás nem volt mellé.

Bocsi, hogy nem tudtam érdemben segíteni (bár ki tudja).

2011. dec. 4. 13:40
 2/2 bongolo ***** válasza:

Ahogy az első válaszoló is írta, az egyik prím 2 kell legyen (hogy az összeg páratlan legyen).


A négyzetszámok legyenek (p+a)² és (p+b)²

(p+a)² = p² + qr     =>   a(2p+a) = qr

(p+b)² = p² + qs     =>   b(2p+b) = qs


a és b páratlan kell legyen. Ha ugyanis valamelyik páros (2k) lenne, akkor 2k·(2p+2k) = 4k(p+k) két prímszám szorzata csak úgy lehet, ha mindkét prím a 2, de akkor k=1 és p=0 kellene legyen, de a 0 nem prím.


Mivel tehát qr és qs is páratlan, ezért q,r,s páratlanok, vagyis p-nek kell 2-nek lennie, 2p = 4:


a(4+a) = qr

b(4+b) = qs


Mivel q és r is prím, ezért a(a+4) háromféleképpen lehet egyenlő q·r-rel:


- a=1, a+4=qr

- a=q, a+4=r

- a+4=q, a=r


a=1: Mivel a+4=1+4=5 prímszám, az nem lehet qr.


Tehát csak a másik két eset lehetséges, vagyis az egyik tényező a q, másik az r. Teljesen hasonlóan ugyanígy alakul b(b+4)=qs is: b=q és b+4=s vagy fordítva.


Mindkét szorzatban van q, ez két módon lehet:


1) a=b=q

Ekkor a+4 = b+4 = r = s

Vagyis a prímek: 2, q, q+4, q+4

Ezek összege: 3q+10, prím kell legyen

ahol q olyan prím, aminél q+4 is prím.


A megoldások pl. ezek:


q=3, r=s=7, 2+3+7+7 = 19, prím (a négyzetszám: (2+3)²)

q=7, r=s=11, 2+7+11+11 = 31, prím (a négyzetszám: (2+7)²)

q=19, r=s=23, 2+19+23+23 = 67, prím (a négyzetszám: (2+19)²)

stb.


2) Lehet keresztben is a két q:

a=q, a+4=r

b=s, b+4=q


Ezt az esetet azért érdemes megnézni, mert a feladat szövegét lehet úgy is érteni, hogy a négy prím különböző kell legyen, és az előző megoldások nem olyanok voltak.


Vagyis a prímek most: 2, s, q=s+4, r=s+8

Ezek összege: 3s+14 is prím kell legyen

Ahol s olyan prím, aminél a 4-gyel valamint 8-cal nagyobb szám is prím.


Van ilyen: 3,7,11

A prímek tehát 2,3,7,11

Összegük = 3·3+14 = 23, prím, tehát ilyen megoldás is van.

(a négyzetszámok (2+3)²=2²+3·7 valamint (2+7)²=2²+7·11)


Több ilyen viszont nincs: Ugyanis az s prím kétféle alakú lehet:

a) s=3k+1: ekkor s+4 = 3k+5, s+8 = 3k+9 nem lehet prím (osztható 3-mal)

b) s=3k+2: ekkor s+4 = 3k+6 nem lehet prím


Vagyis egyedül a 3,7,11 olyan prím hármas, hogy közöttük 4 a különbség.


Tehát ha a feladat szövege azt is kimondaná, hogy p,q,r,s különbözőek, akkor egyetlen megoldás lenne.

2011. dec. 5. 00:34