Hogy tudom ezt teljes indukcióval bizonyítani?

(-1)^k *(n alatt k) =0
2011. dec. 3. 13:37
1 2
 11/12 A kérdező kommentje:
Szia! Nos odáig megértettem hogy ugye, kiemeltünk két esetet, hogy k !=0 és k !=n+1. és így felírhatjuk egy másik alakban a tagokat, de az összeadást azt nem teljesen értem, ha esetlege levezetnéd nekem azt megköszönném.
2011. dec. 4. 10:44
 12/12 bongolo ***** válasza:

Ez volt a vége, amikortól nem értetted:


----

Vagyis a kifejtett tagok így is írhatóak:

+(n+1 alatt 0) = 0 . . . . . . + (n alatt 0)

-(n+1 alatt 1) = -(n alatt 0) - (n alatt 1)

+(n+1 alatt 2) = +(n alatt 1) + (n alatt 2)

-(n+1 alatt 3) = -(n alatt 2) - (n alatt 3)

...

±(n+1 alatt n) = ±(n alatt n-1) ± (n alatt n)

∓(n+1 alatt n+1) = ∓(n alatt n) + 0

----

Ugye az egyes egyenlőségek bal oldala az (n+1)-hez tartozó szumma egyes tagjai, azoknak az összegéről (k=0..n+1 Σ(-1)^k·(n+1 alatt k) ) kell belátni, hogy nulla.


Ha ezt mind összeadjuk, akkor a jobb oldal összegét két adagra bonthatjuk:


A jobb oldal első tagjainak összege:


0 - (n alatt 0) + (n alatt 1) - ... ±(n alatt n-1) ∓(n alatt n)


Ez pedig éppen az indukciós feltételként felírt n-hez tartozó összeg mínusz egyszerese. Vagyis ez nulla.


A jobb oldal második tagjainak összege pedig ez lesz:


(n alatt 0) - (n alatt 1) - ... ± (n alatt n) + 0


Ez is az indukciós feltevésben már meg van adva, ez is nulla.


A két nullának persze az összege is nulla.

2011. dec. 4. 14:59
1 2