Hatarozd meg azt az x valos szamot, amelyre x, x+7 es x+8 egy derekszogu haromszog oldalai. Hogyan kell kiszamitani?

2011. dec. 3. 13:30
 1/3 anonim ***** válasza:
de a 3szögnek melyik oldala melyik?
2011. dec. 3. 13:45
 2/3 anonim ***** válasza:
amúgy Pitagorász tétellel ki lehetne számolni, csak tudni kéne, hogy melyik az átfogó?
2011. dec. 3. 13:47
 3/3 anonim ***** válasza:

Mindig az átfogó a leghosszabb.

Tehát x^2 + (x+7)^2 = (x+8)^2

2x^2 + 14x + 49 = x^2 + 16x + 64

x^2 - 2x - 15 = 0

x1 = 5 és x2 = -3 -> ez nem lehetséges, mert nem lehet negatív az oldal.

Tehát x = 5. Az oldalak 5, 12, 13 egység hosszúak, ami reális, hiszen ez egy pitagoraszi számhármas.

2011. dec. 3. 13:57