Valaki! Kémiában szeretnék segítséget kérni.7. o (? )


7.es vagyok. A mol számítást tanuljuk.tudom hogy ez nagyon alap de nem értem. pl.

:1, Hány darab részecske mennyisége 3 mol?

2, hány darab atomot tartalmaz :a, 16g szén

b,4g oxigén

c,3g szén

d, 7g nitrogén

3, mennyi a tömege 3 mol szénnek ? hány darab atomot tartalmaZ?


2011. dec. 3. 10:38
 1/6 anonim válasza:

A lényeg az h 1 db részecske mennyisége 1 mol, ami minden részecskénél különbözik, pl Hidrogén atom 1 molja = 1 g. De így pl az Oxigén 1 molja = 16g.Ezek megtalálhatók a periódusos rendszerben is. tehát mondom a válaszokat:

1. 3

2.a: 1,33333... (ide elég 1,33 is)

b: 0,25

c: 0,25

d: 0,5

3. 36 g, és mivel 3 molt kérdez ezért 3 db atomot tartalmaz :))) ha valamiben segítség kell még akkor irj nyugodtan ;)

2011. dec. 3. 10:56
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönööm. sokat segítettél. Most már minden tiszta :)
2011. dec. 3. 11:04
 3/6 anonim ***** válasza:

Ha nem szóltál volna, bölcsebb maradtál volna, kedves első.

1 mol = 6*10^23 darab (hatszor tíz a huszonharmadikon).

n = az anyagmennyiség jele (mértékegység: mol)

N = darabszám jele (mértéke: darab)

M = átlagos moláris tömeg jele (értékegység: g/mol)

m = tömeg jele (mértékegysége: g)

A következő összefüggések írhatók fel:

m = n * M

M = m / n

n = m / M

N = 6*10^23 * n


Ezek alapján a válaszok:

1) 3*6*10ˇ23 darab = 18*10^23 = 1,8*10^24

2. a) 16 g szén (M = 12 g/mol) -> 4/3 mol, tehát az atomok darabszáma: 4/3 * 6 * 10^23 = 8*10^23 darab

b) oxigén: O2 (M = 32 g/mol) tehát 4g -> 1/8 mol, így az atomok darabszáma: 1/8 * 6 * 10^23 = 0,75 * 10^23 = 7,5*10^22

c) 3 g szén -> 1/4 mol, tehát a darabszám: 1/4 * 6 * 10^23 = 1,5*6*10^23 darab

d) N2 esetén M = 28 g/mol, tehát 7 g -> 1/4 mol, tehát a darabszám: 1/4 * 6 * 10^23 = 1,5*6*10^23 darab

3) n = 3 mol, M = 12 g/mol, és mint fentebb írtam: m = n*M, tehát m = 3 mol * 12 g/mol = 36 g. Valamint N = n * 6*10^23, azaz N = 3*6*10^23 = 18*10^23 = 1,8*10^24 darab.

2011. dec. 3. 11:34
 4/6 anonim ***** válasza:

Ácsi-ácsi-ácsi!

A mol = 6*10^23 részecske.

Tehát meg kell szorozni az első által megadott adatokat ezzel a számmal, és úgy kapod meg a részecskék számát.

2011. dec. 3. 11:36
 5/6 anonim válasza:
azt elsimerem, az első meg az utolsó tényleg rossz, de a többi azt kérdezi, hány db ATOM!!!
2011. dec. 3. 12:00
 6/6 anonim ***** válasza:
Javítanék, a 2. b) és a 2. d) végeredményeit meg kell szorozni kettővel, mert így a megoldás azt mondja csak meg, hogy hány darab molekula van. Azonban ezek kétatomos molekulák, így minden molekulában 2db atom van, ezért kell ezt a két végeredményt 2-vel megszorozni. Elnézést, tényleg félrenéztem kicsit.
2011. dec. 3. 12:13