Egy 2.3 m magas oszlop kiáll a 174.8 cm mély medencéből. Milyen hosszú az oszlop árnyéka a medence alján, ha a fénysugarak a függőlegessel 41.9º-ot bezárva érkeznek a vízfelszínhez, és a víz levegőre vonatkozó törésmutatója 1.338?

2011. nov. 30. 13:15
 1/1 BKRS ***** válasza:

Oszlop:

teteje: A, vizzel metszespontja:B, talpa: C

Arnyek vege: az oszlopnal: A, a viznel:D, a talajon: E

D pont meroleges vetulete a talajra: G


AC = 2,3

BC = 1,748

AB = 0,552

ADB∡ = 90-41,9=48,1

BD = AB/tan(48,1)= 0,495281274

CG = BD = 0,495281274

CG = BD = 1,748

sin(GDE∡)=1,388*sin(41,9) = 0,926951587

GD = BC = 1,748

GE = tan(GDE∡)*GD = 4,31874624

CE = CG+GE = 4,81402751

2011. dec. 1. 15:51