Hogy kell szorzattá alakítani? Hogy kell műveleteket algebrai törtekkel megoldani, egy kis kérdés méglent.


Azt,hogy hogyan is kell megcsinálni,ha lehet ritka egyszerüen mert buta vagyok matekból!Azt,hogy ez hogyan jön ki meg ilyesmik!Itt van 1-2 példa!

45X^2 - 120x+80=

8a^2b^3-8a^4b^2+2a^6b=

és egy két algebrai művelet is kellene törtekkel!És a lényeg,hogy rém egyszerüen mert nagyon nem értem...


2011. nov. 29. 19:38
 1/5 BKRS ***** válasza:

Ezek egyszeruek, mert egy konstans szorozva egy teljes negyzettel, a konstanst kiemeled, aztan megneze hogy lehetne

a maradekot N^2 + 2NM + M^2=(N+M)^2 formaban latni, mi az N es mi az M.

Az elsonel kiemelhetsz 5-ot N=3x, M=-4

45x^2 - 120x+80 = 5*(3x-4)^2


A masodikbol kiemelhetsz2a^2 * b -t es aztanm N = 2b, M=-a^2

8a^2b^3-8a^4b^2+2a^6b = 2a^2b(2b-a^2)^2

2011. nov. 29. 21:59
 2/5 bongolo ***** válasza:

45x² - 120x + 80

Ki lehet emelni 5-öt

5(9x² - 24x + 16)

Itt most érdemes észrevenni, hogy 9=3² meg 16=4². Ilyeneket mindig érdemes figyelni, hogy van-e valahol négyzetszám.

5(3²x² - 24x + 4²)

5((3x)² - 24x + 4²)

Most egy olyan összefüggést kell észrevenni, ami kissé nehezebb, de tanultátok. (a-b)²=a²-2ab+b². Ez nagyon hasonlít a mostanira, mármint ami a zárójelen belül van. Ha a=3x és b=4, akkor (a-b)² ilyen lesz:

(3x)² - 2·(3x)·4 +4²

Ezt értetted, ugye? Ha nem, nézzed addig az a²-2ab+b² kifejezést meg ezt itt, amíg nem látod, hogy mi is van.


Na most mázlink van, mert 2·(3x)·4 az éppen 24x, és pont az kell nekünk. Tehát ebből:

5((3x)² - 24x + 4²)

ez lesz:

5(3x-4)²

Ugye látod, hogy hogyan?


Ezzel kész is van a szorzattá alakítás.

2011. nov. 29. 21:59
 3/5 anonim ***** válasza:
Az első egy sima másodfokú egyenlet, melyet megoldasz és megkapod a két gyököt(x1 és x2). Szorzattá így alakíthatod: (x-x1)*(x-x2)
2011. nov. 29. 22:01
 4/5 bongolo ***** válasza:
22:01-es válasz nem jó! Csak akkor lehet úgy csinálni, ha az x² együtthatója 1. Most 45, ilyenkor azzal is be kell szorozni, tehát 45*(x-x1)*(x-x2)-t. Kicsit csúnyább számok lesznek benne, mint ahogy csináltam én is, meg BKRS is.
2011. nov. 29. 22:20
 5/5 anonim válasza:
valaki le tudna nekem irni h ennek mi ertelme van, vagy lesz kesobb???
2013. okt. 24. 19:42