log2011(x-3)+log2012(x-3)=3-lg(x5-24)

nem feltétlenül a megoldásra lennék kíváncsi rögtön :) ha lehet akkor egy kis rávezetést kérnék :) pórbáltam átírni mindent tizes alapra, de csak jobban megbonyolitotta a dolgokat úgy érzem. A tanárom azt mondta 3 sorban kiszámítható..


2011. nov. 28. 18:15
 1/4 Rayleigh ***** válasza:

Hali, nem egy szép megoldás amit csináltam, de kijön. Azon alapul, hogy a 2011-es illetve 2012-es alapú logaritmusoknál (feltéve, hogy az x pici) nagyon-nagyon pici számokról beszélünk.Ezért vehetjük úgy, hogy tulajdonképpen ugyanolyan alapú logaritmusokról van szó. A másik oldalon a 3-at logaritmizáljuk, 10-es alapon vesszük.

Ekkor azt az egyenletet kapjuk, hogy (x-3)^2=1000/(x^5 -24) Ha megoldjuk kijön h x = 4. Ez eddig nem teljes megoldás, és teljes joggal érezheted, hogy ebben a megoldásban túl sok a "ha". Viszont, ha visszaellenőrizzük, hogy az x=4 megoldása-e az egyenletnek, és az, illetve elmondjuk, hogy más megoldása nem lehet, mivel mindkét oldal szigorú monoton növő (ezért tényleg nem lehet). Akkor a megoldás teljes, bár nem hétköznapi. (És tényleg 3 sor, jobb most este nem jutott eszembe)

2011. nov. 28. 19:43
 2/4 Rayleigh ***** válasza:
Bocsi, az egyik oldal szigorú monoton növő, a másik szig mon csökkenő....ezért nem lehet két megoldása, két ilyen fgv nem metszheti egymást két helyen.
2011. nov. 28. 19:53
 3/4 A kérdező kommentje:

köszi :) Wolframban bepötyögtem, ott is kijött a 4, csak az az igazság hogy elakadtam, (x-3)^*(x^5-24) -t kibontom

Lett belőle: x^7-6x^6+9x^5-24^2+144x-1216=0 Heted fokú egyenlettel még nem találkoztam :( és sajnos új válozót se tudom igazából megérné-e bevezetni

2011. nov. 28. 20:37
 4/4 Rayleigh ***** válasza:
huhh..nah igen, azt "rápillantásos módszerrel" oldottam meg. Szóval hagyd szorzatalakban, és előjelvizsgálattal meglehet határozni, hogy csak egy ZH-e van=> egy megoldás. Azért van egy ZH-ja mivel (x-3)^2 mindig pozitív ezért csak a másik tag előjelváltásának számától függ, hogy menyi zérushelye van, és egyszer vált előjelet=> egy zérushely. Az, hogy 4 a megoldás, az tényleg nagyon csak rápillantásból esett le. x^5-24-ről lesüt, hogy x=4 esetén 1000, és megnéztem jó-e :) annyira nem szép megoldás, de precíznek precíz, nem lehet belekötni.
2011. nov. 28. 20:57