Mekkora sebességgel haladt az autó km/h-ban megadva?

Egy autó egyenes vonalban halad az úton, amikor a sofőr megpillant egy szarvast tőle 33.4 m távolságban. Azonnal a fékre lép, és 10.6 m/s2 lassulással sikerül elkerülnie a balesetet, azaz a szarvas előtt éppen állóra fékezi az autót.
2011. nov. 24. 10:34
 1/2 anonim ***** válasza:

s=33,4m

a=-10,6m/s^2 (azért mínuszm ert a gyorsuás iránya ellentétes a sebességgel.)

v=0 (megáll)

1. egyenlet (a sebesség)

v=v0+a*t

0=v0-10,6t

v0=10,6t

2. egyenlet (az út)

s=v0*t+a/2*t^2


33,4=v0*t-5,3*t^2

Behelyettesítjük amit az előző egyenletből kifejeztünk. (v0=10,6t)


33,4=10,6t^2-5,3t^2

33,4=5,3t^2

6,3=t^2

t=2,5 s

v0=10,6t=25,6m/s

v0=95,78 km/h

2011. nov. 24. 12:47
 2/2 anonim ***** válasza:

Minek ennyit számolgatni?


a = -10,6 m/s²

s = 33,4 m

v = ?


A út

s = v*t - (a/2)*t²

A gyorsulás

a = v/t

ebből

t = v/a

Ezt az út képletébe behelyettesítve, majd egyszerűsítés, összevonás után

v² = 2*a*s


Minden adat ismert, csak be kell helyettesíteni.

2011. nov. 24. 16:35