Adott egy robogó. A robogó első kerekére kissebb nyomás nehezedik, igy ezért lassabban kopik. 25 000 km-t lehet megtenni vele mielőtt gumi teljesen elkopna. A hátsó kerekkel 15 000 km-t lehet megtenni, mielőtt teljesen elkopna. Mi a maximum táv amit ezzel az egy pár kerékkel meg lehet tenni? ( Ha megcseréljük az első-hátsó kereket jókor) És mikor van az a pont amikor ki kell cserélni, hány KM után?2011. nov. 22. 16:59
1/2 BKRS válasza:
Mondjuk x ezer km utan cserelunk, es meg y km-t megyunk:
Az elso kerek kopasa:
x/25 + y/15 = 1
A hatsoe:
x/15 + y/25 = 1
Mindket egyenletet 75-tel szorozva:
3x + 5y = 75
5x + 3y = 75
A kettot osszeadva es osztva 8-cal
x+y =150/8 = 18.75
vagyis 18750 km-t lehet igy megtenni.
Nyilvan feluton fog kelleni cserelni, igy fog mindket kerek ugyanannyit menni elol is es hatul is (ha nem ugyanannyit mennenek, akkor az amelyik tobbet megy hatul elobb elkopna)
Ezt persze ki is lehet szamolni:
A ket egyenletet kivonva egymasbol:
2x -2y =0
x = y
vagyis feluton 9375km-nel kell cserelni.
2/2 A kérdező kommentje:
köszi, ment a zöld kéz
2011. nov. 22. 17:58