Egy téglatest oldalainak mértani közepe 2, a harmonikus közepe 12/7. Mekkora téglatest felszíne és térfogata?


2011. nov. 22. 15:27
 1/3 BKRS ***** válasza:

az elek: a,b,c


∛(abc) = 2

V=abc = 8


3/(1/a+1/b+1/c) = 12/7

Ez utobbit alakitsuk kicsit:

(1/a + 1/b+ 1/c)/3 = 7/12

1/a + 1/b+ 1/c = 7/4

ab + ac + bc = abc*7/4

ab + ac + bc = 8*7/4

A = 2(ab+bc+ac) = 2*8*7/4 = 28

2011. nov. 22. 17:19
 2/3 anonim ***** válasza:

Valóban annyi, és nagyon szép megoldás az első. Nekem is annyi:

[link]

2011. nov. 22. 17:35
 3/3 A kérdező kommentje:

Örülök, hogy tetszett a feladványom. :-)


Tetszenek a megoldások, de az érdemeket nem kisebbítve szeretném általánosítani a megoldást.


A téglatest felszíne

F = 2(ab + bc + ac)

Egy kis átalakítással

F = 2abc(1/a + 1/b + 1/c)


A mértani közép képletéből

abc = G³


A harmonikus közép

H(a,b,c) = 3/(1/a + 1/b + 1/c)

Ebből

1/a + 1/b + 1/c = 3/H


Ezekkel a felszín

F =2*G³*3/H

Vagyis

F = 6*(G³/H)


Mivel

G³ = V (térfogat)

írható

F = 6*V/H

amiből az adódik, hogy

F*H/V = 6

ill

F*H/G³ = 6


egy állandó érték egy téglatest esetén.


Van még egy további feladat is ezzel a példával kapcsolatban, azt külön kérdésként írom ki.


DeeDee

***********

2011. nov. 22. 18:17