(x-1) *0,25 = (16-x-1) *1/3 Valaki leirná nekem a menetét lépésről lépésre és persze hogy emnnyi az x?

2011. nov. 17. 20:39
 1/3 BKRS ***** válasza:
100%

16-1=15, tehat:

(x-1) *0,25 = (15-x) *1/3

Szorozzuk mindket oldalt 3-mal.

3*(x-1)*0,25 = 15-x

0.25 az 1/4, tehat 4-gyel szorozva 1-et kapunk, ezert szorozzuk mindket oldalt 4-gyel

3*(x-1) = 4*(15-x)

bontsuk fel a zarojeleket:

3x-3 = 60 - 4x

adjuk mindket oldalhoz 4x-et

7x - 3 = 60

Adjunk mindket oldalhoz 3-at

7x=63

osszuk mindket oldalt 7-tel

x = 9

2011. nov. 17. 20:46
 2/3 anonim ***** válasza:

(x - 1) × 0,25 = (16 - x - 1) × (1/3)

0,25x - 0,25 = (15 - x)/3

0,75x - 0,75 = 15 - x

1,75x - 0,75 = 15

1,75x = 15,75

x = 9

2011. nov. 17. 20:49
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2011. nov. 17. 21:04