Oldjuk meg a z*z (negálva) +z - (10 + i) = 0 egyenletet? Kérhetném lépésről lépésre?


Ami onnan kimarad - nem akartam elfogani mint kérdést - Üdv emberek!


És köszönöm előre is!


2011. jún. 11. 11:31
 1/2 bongolo ***** válasza:

Gondolom amikor inverzet írtál fentebb, akkor a konjugáltra gondoltál. Aminek a jele az, hogy egy vonalat húzúnk a z fölé. Ha nem, szólj.


z-t írjuk fel algebrai alakban:

z = a + b·i

z konjugáltja (z*-gal jelölöm az egyszerűség kedvéért):

z* = a - b·i


Az egyenlet:

(a + b·i)(a - b·i) + (a + b·i) - (10 + i) = 0


beszorozva:


a²+b² + a+b·i = 10 + i


(Egyébként valószínű tanultátok is, hogy z·z* = |z|² = a²+b², de beszorzással gyorsan kijön, hisz i·i=-1)


Kicsit átzárójelezem, hogy a megoldás jobban látszódjon:


(a²+b²+a) + (b)·i = (10) + (1)·i


Ebből két dolog is látszik, ha párosítod az együtthatókat a bal és jobb oldalon:


a²+b²+a = 10

b = 1


vagyis


a²+a+1 = 10

a²+a-9 = 0

megoldóképletből:


a1 = (-1 + √37)/2

a1 = (-1 - √37)/2


Vagyis a megoldás, mivel b=1:


z1 = (-1 + √37)/2 + i

z2 = (-1 - √37)/2 + i

2011. jún. 11. 15:25
 2/2 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm!!!!


Igen arra gondoltam, csak it kicsit nehéz lett volna felé húzni. :)

2011. jún. 11. 15:36