Légyszi a részletes megoldást is írjátok le!!És olyan gimi 9.osztály szinten ha lehet:DHigyjétek el,h próbáltam megcsinálni de az adatok felírásától nem jutottam többre:S.Ezt tavaly is tanultuk a tömegszázalékot,de nem ilyen nehezeket,és órán pedig 1 feladatot csináltunk meg,de az teljesen más volt mint ez.2009. máj. 10. 14:16
1/2 anonim válasza:
A kalcium-klorid képlete: CaCl2, vagyis egy kalcium és két klór atom alkot vegyületet.
A periódusos rendszerben megnézzük, hogy mennyi a kalcium és klór relatív atomtömege
Ca moláris tömege: 40,028 g
Cl moláris tömege: 35,453 g
Vagyis a CaCl2 vegyület egy moljának tömege: 40,028+2*35,453= 110,934 g
Az 1,2 * 10^24-en db ion, az = 12 * 10^23-on = 2 * 6 * 10^23-on darabbal, vagyis látható, hogy 2 mol mennyiségű. Vagyis az oldatban 2 * 110,934 g = 221,868 g CaCl2 van feloldva.
Innen pedig nem nehéz, hogy ha a teljes oldal 1480 g, amelyben 221,868 g oldott anyag van, akkor hány tömegszázalékos az oldat. A végeredmény kb. 15%-os oldatunk van. (221,868/1480*100)
2/2 A kérdező kommentje:
köszi szépen,naon ari vagy!:)pontosan 15 m/m % jött ki:D mert ugye én a klórt 35.5 g-mal,a kalciumot meg 40 g-mal számoltam az én pepriódusos rendszerembe az van:D
2009. máj. 10. 14:49