Analízis, függvények? Bővebben lent


2 feladatom lenne


1. lim (tgx-sinx)/x^3=?

x->0


2. lim x/gyök(1-cosx)=?

x->0


zárójeleket csak a feladat megértése céljából írtam

tudna vki segíteni? megköszönném.


2011. nov. 8. 16:55
 1/9 BKRS ***** válasza:

1)

(tg(x)-sin(x))/x^3 =

ez 0/0 alaku hatarertek, a l'Hospital szaballyal az erteke ugyanaz, mint:

(1/cos^2(x) -cos(x))/3x^2 =

=(1-cos^3(x))/cos^2(x)3x^2 ami megint 0/0 alaku megint l'Hospital:

3cos^2(x)sin(x))/(-2cos(x)sin(x)*3x^2 + cos^2(x)*6x)=

[3cos^2(x)/(-6cos(x)sin(x)*x + 6cos^2(x))] * [sin(x)/x]

az elso tag hatarerteke 0-nal 3/6=1/2

a masodik tag hatarerteke 1.

Tehat az eredeti hatarertek 1/2



x/√(1-cos(x))

2011. nov. 8. 17:14
 2/9 A kérdező kommentje:
L'Hospital nélkül kell megoldanom, mert azt nem tanultuk, és nem is használhatjuk fel. :S
2011. nov. 8. 17:22
 3/9 BKRS ***** válasza:

x/√(1-cos(x))

Az ertek negativ ha x<0

pozitiv ha x>0

tehat kozos hatarertek csak akkor letezhetne, ha az 0 lenne,

viszont letezhet a jobb es baloldali hatarertek.

Mivel ez igy maceras a gyok miatt, nezzuk meg hova tart a negyzete, aztan akkor majd annak a gyokehez tart a fuggvenyunk (pozitiv gyokhoz jobbrol, negativ gyokhoz balrol)


A negyzet:

x^2/(1-cos(x)

l'Hospital alapjan ez oda tart ahova:

2x/sin(x) -> 2


Tehat a fuggvenyunk √2 -hoz tart a + iranybol kozelitve 0-hoz

es -√2-hoz a negativ iranybol kozelitve 0-hoz.

2011. nov. 8. 17:33
 4/9 BKRS ***** válasza:

L'Hospital nelkul, hmm, biztos lehet, de nem lesz egyszeru.

Na majd meg gondolkodom rajta.

2011. nov. 8. 17:47
 5/9 BKRS ***** válasza:

Taylor soros megoldas elfogadhato?

Ambar ha L'Hospitalrol nem tanultatok, akkor valoszinuleg Taylor sorrol sem. Amugy is lenyegileg ugyanaz a ketto.

Mindegy, ha tanultatok, akkor az 1. Taylor sora igy kezdodik:

1/2 +1/8 *x^2 + 13/240 *x^4 +...

ami a 0-nal 1/2

:)

Na megyek vissza gondolkodni, valoszinuleg ez se az ami neked kell.

2011. nov. 8. 17:52
 6/9 BKRS ***** válasza:

tan(x)-sin(x)=sin(x)(1-cos(x))/cos(x)=

sin(x)*2sin^2(x/2)/cos(x)


(tan(x)-sin(x)) /x^3 =

sin(x)/x * 2 sin^2(x/2)/( x^2 cos(x))=

sin(x)/x * 2sin^2(x/2)/4(x/2)^2 cos(x) =

sin(x)/x * sin(x2)/(x/2) * sin(x/2)/(x/2) * 1/2cos(x) ->1/2

2011. nov. 8. 18:01
 7/9 BKRS ***** válasza:

A masodikra eleg az x^2/(1-cos(x)) hatarerteket megtalalni,

abbol mar kovetkezik a fuggvenye is ahogy feljebb irtam.


x^2/(1-cos(x)) = x^2(cos(x) +1)/(1-cos^2(x)) =

x^2(1+cos(x))/sin^2(x) =

= x/sin(x) * x/sin(x) * (1+ cos^2(x)) -> 2

Na ez se volt nagyon nehez.

2011. nov. 8. 18:04
 8/9 BKRS ***** válasza:
Jo lenne tudni, hogy ez igy mar megfelel-e vagy kell meg egyeb magyarazat.
2011. nov. 8. 23:30
 9/9 A kérdező kommentje:
igen, a tanárnak is ez jött ki, csak egy kicsit bonyolultabban... köszönöm!:)
2011. nov. 9. 18:48