1m átmérőjű meteorológiai léggömböt 94,52 g tömegű ismeretlen gázzal töltöttek meg. A gáz hőmérséklete 20C° nyomása 100Kpa. Milyen gáz lehet a léggömbben?

Segítsetek pls
2011. okt. 24. 16:38
 1/1 anonim ***** válasza:

Először ki kell számolni a léggömb térfogatát, majd abból a gáz sűrűségét:

V=4*3,14*r^3/3. Mivel itt az átmérő van megadva, ezért a sugár ennek csak a fele, tehát r=0,5m!

V=4*3,14*(0,5m)^3/3. A zárójel azért kell, mert a mértékegységet, tehát a métert is négyzetre kell emelni, hogy a térfogat köbméterben jöjjön ki. Tehát V=0,5236 m^3=523,6dm^3. Ha ezt elosztjuk a standard állapotnak megfelelő moláris térfogattal: V/Vm=523,6dm^3/(24,5dm^3/mol)=21,37mol gáz van a léggömbben. Ebből a moláris tömeg (M): M=m/n=94,52g/21,37mol=4,42 g/mol. A léggömbben tehát hélium van.

2011. okt. 24. 16:52