Bizonyítsuk be hogy a 2 szám racionális szám, indirekt módon! Légyszíves aki le tudná, az vezesse le?!

Fontos lenne,egy ötös a jutalom érte.
2011. okt. 20. 17:34
 1/6 anonim ***** válasza:

tfh a 2 nem racionális.

A nem racionális számok nem írhatok le két egész szám hányadosaként.

8/4=2

Tehát a 2 felírható két egész szám hányadosaként.

Tehát a 2 racionális szám.

2011. okt. 20. 17:40
 2/6 A kérdező kommentje:
De,ezt én is le tudom írni,nem hinném hogy csak ennyi lenne a megoldás.
2011. okt. 20. 17:57
 3/6 BKRS ***** válasza:

A racionalis szamokat mint egesz szamokbol kepezett parok halmazan ertelmezett (a,b)E(c,d) ha ad=bc ekvivalencia relacio altal generalt osztalyok halmazat definialtatok?

Ebben az esetben kicsit hosszabb lesz a bizonyitas, de

ha csak annyit mondtatok, hogy a racionalis szamok azok ket egesz szam hanyadosakent eloallo szamok, akkor az elsonek a bizonyitasa jo.

2011. okt. 20. 18:12
 4/6 anonim ***** válasza:
Én nem is értem ezt, mert egy kicsit rosszul van megfogalmazva a kérdés, mert a 2 az nem csak hogy racionális szám, hanem egyész szám is. Ha tudom, hogy egész szám akkor már egyben racinális is, hiszen az egész számokból származtatom a racionális számokat. Általában azt szokták indirekten bizonyítani, hogy a gyök 2 NEM racionális szám. Lehet, hogy nem sokat segítettem, de szerintem ez egy értelmetlen kérdés.
2011. okt. 20. 20:23
 5/6 A kérdező kommentje:
Bocs,kiderült hogy rosszul tettem fel a kérdést,gyök 2-ről kell bebizonyítani.
2011. okt. 21. 20:03
 6/6 BKRS ***** válasza:

Gyok 2-rol azt kell bizonyitani, hogy irracionalis.


Tegyuk fel, hogy nem az, vagyis racionalis, tehat felirhato ket egesz szam hanyadosakent.

Namost ha mar felirjuk, irjuk fel ugy, hogy egyszerusitusk a tortet amennyire lehet:

gyok2 = a/b ugy, hogy a es be legnagyobb kozos osztoja 1.

emeljuk negyzetre mindket oldalt:

2 = a^2 / b^2

szorozzuk meg b^2 -tel

2b^2 = a^2

A bal oldal primtenyezos felbontasaban a 2 paratlan hatvanyon szerepel, a jobboldaliban meg paros hatvanyon.

A ket szam megis egyenlo, tehat a primtenyezos felbontasa a sorrendtol eltekintve egyertelmu.

Ez ellentmondas, egy paros szam nem lehet egyenlo egy paratlan szammal.

Tehat a gyok(2) nem racionalis.

2011. okt. 21. 21:08