Titrálásos feladatot számolni?


Ha valaki ért hozzá, akkor azt nagyon megköszöném, meg persze ha van időtök :)

Ismeretlen koncentrációjú ecetsavoldat 10 cm3-ét 100 cm-re hígítjuk. Ebből az ún. törzsoldatból pontosan 10 cm3-es részleteket titrálunk 0,0987 mol/dm3-es nátrium-hirdoxid oldattal: a fogyott térfogatok átlaga 11,06 cm3.

Milyen volt a törzsoldat koncentrációja?

Mekkora tömegű ecetsavat tartalmazott a vizsgált mintánk?

Határozzuk meg a vizsgált minta koncentrációját?


2011. okt. 17. 19:15
 1/1 BKRS ***** válasza:

0,0987 mol/dm3 NaOH oldatbol atlag 0,01106 dm3 fogyott,

tehat 0,0987 *0,01106 mol NaOH kozombositette az oldatunkat.

1 mol ecetsav kozombositesehez 1 mol NaOH kell,

tehat a 10cm3 mintakban 0,0987 *0,01106 mol =0,001091622 mol ecetsav volt.

Ez azt jelenti, hogy a higitott oldatunk 1 dm3-eben lett volna 100*0,0987 *0,01106 mol ecetsav.

Vagyis a torzsoldat koncentracioja 0,1091622 mol/dm3.


A mintakban 0,001091622 mol ecetsav volt.

1 mol ecetsav: 60g (szamolj utana mindennek, fejben szamolok).

0,001091622 mol ecetsav: 0,001091622*60 = 0,06549732 g

Az eredeti oldat meg tizszer ilyen tomeny volt mint a torzsoldat, vagyis

0,0987 *11,06 mol/dm3 = 1,091622 mol/dm3.

2011. okt. 17. 19:26