Van egy ABC általános 3szög. A 3szög A csúcsa 20 fokos. A BC hossza X-el van jelölve. AB-nek eleme az N pont. AN csakugyan egyenlő az X-el, vagyis AN=BC. AB=AC. Kérdés: mennyi a BNC mértéke?


Azt tudom, hogy 30 fokos a BNC mértéke, de nem tudom a megoldásmenetet megfelően leírni, mert amit írtam az hibás. Nagyon örülnék, ha leírnátok a megoldásmenetet, hogy tudjam miről van szó, tehát, hogy értsem.

A feladat mértani kategóriába tartozik. A feladat szövege fennebb található.


2011. okt. 12. 15:35
 1/10 BKRS ***** válasza:
Szogfuggvenyeket hasznalhatsz?
2011. okt. 12. 16:21
 2/10 BKRS ***** válasza:

Az ABC haromszog egyenlo szaru, tehat a masik ket szoge 80 fokos.

Az NB szakaszt y-nal jelolve, sin es cos tetelekkel ki lehet szamitani x es y-t.

Ezutan a BNC haromszogbol ismered az NBC szoget ami 80 fok es tudod mennyi NB es BC.

egy cos tetellel megvan az NC

es ezutan sin tetellel a B-nel es az N-nel levo szogre ki tudod szamolni az N-nel levo szoget.

2011. okt. 12. 16:24
 3/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Sajnos még a szinusz és koszinusz tételeket nem tanultuk. Nagyon hálás lennék, ha letudnád írni részletesebben egy kicsit a megoldást. Köszönöm előre is!
2011. okt. 12. 16:49
 4/10 anonim ***** válasza:
Elárulnád, hogy mértanon belül most mit tanultok?
2011. okt. 12. 18:19
 5/10 A kérdező kommentje:
Most 8. osztályban térmértant tanulunk. Viszont hetedikben foglalkoztunk szögfügvényekkel, de csak a derékszögű háromszögben, 30, 45, illetve 60 fokos szögek esetében. Amiből kilehetett fejezni területképleteket, és egyébb képleteket a szabályos háromszögeknél, hatszögeknél, négyszögnél... Illetve, mennyi a tangens, kotangens, meg ilyesmik, de csakis derékszögű háromszögben. És vettünk olyanokat is, hogy sinus négyzete, meg cos négyzete 1-et egyenlő...
2011. okt. 12. 18:36
 6/10 BKRS ***** válasza:

AB=AC miatt a haromszog egyenlo szaru, tehat az ABC haromszog szogei: 20,80,80


Valasszuk egysegnek az AC oldal hosszat.

Nem centiben fogunk tehat dolgozni, hanem AC hosszban.


Jol van, szoval derekszogu haromszogben tudod mi a sin(20)

Rajzold le a ABC haromszoget.

A C csucsbol huzzunk merolegest az AB oldalra. Legyen ennek talppontja AB-n T.

Ekkor

sin(20) = TC/AC = TC/1 = TC

cos(20) = AT/AC = AT/1 = AT


TC = 0.342020143

AT = 0.939692621



A TBC haromszogben tudjuk, hogy a TBC szog 80 fokos.

sin(80) = TC/BC = sin(20)/X

Vagyis X = sin(20)/sin(80)= 0.347296355


NT = AT - AN = cos(20) - X = 0.939692621 - 0.347296355 = 0.592396266


Az ismeretlen szoget d-vel jelolve

tg(d) = TC/TN = 0.342020143/0.592396266 = 0.577350268


d=30


Na igy szerintem tudod kovetni.


Mi a fenet szamoltam el?

2011. okt. 12. 23:48
 7/10 BKRS ***** válasza:
Nem is szamoltam el.
2011. okt. 12. 23:49
 8/10 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! Nagyon hálás vagyok! Megértettem, mindennek a kulcsa az volt, tulajdonképpen, hogy vegyem az AC-t egységként. Köszönöm mégegyszer! Szép estét!
2011. okt. 13. 21:18
 9/10 anonim ***** válasza:

Egy másik megoldás


[link]


DeeDee

2011. okt. 15. 14:04
 10/10 A kérdező kommentje:
Nagyon szépek köszönöm! ;)
2011. okt. 16. 20:34