" Vegyünk egy 2 cm átmérőjű hengert. Egyik végén egy jól záró mozgatható dugattyú van, a másik végét egy dugóval zárjuk el. A dugót a hengerből 100 N nagyságú erővel lehet kihúzni. A külső légnyomás 100kPa. Kezdetben,amikor az a dugótól 30 cm távolságra van. Ha a dugattyút lassan toljuk a hengerbe, akkor hol áll a dugó kirepülés pillanatában?"
2011. okt. 11. 19:35
 1/1 BKRS ***** válasza:
100%

Ez attol fugg, hogy a henger felmelegedesetol eltekintunk-e.

Ha igen, aook a T homerseklet es a n molekula szam allando lesz,

tehat P1V1=P2V2 egyenlettel lehet szamolni.

V2=P1V1/P2


A vegen a dugattyu h tavolsagra lesz a cso szajatol.

A cso keresztmetszete negyzetmeterben:

A= 0,01*0,01*Pi=0,0001Pi

V1 = A*0,3

V2 = A* h


P1 = 10^5 Pa

P2 = 10^5kPa + 100N /A = 4,18 * 10^5 Pa


h = V2/A = P1*V1/(P2*A)= (P1*A*0,3)/(A*P2)= (10^5 *A*0,3)/(A*4,18*10^5) =

= 0,3/4,18=0,07


Vagyis 7cm-re lesz a vegetol.



P1V1=100kPa * 0,0004*Pi*0,3= 0,0377

P2= 200 + 100N/(0,0004*Pi)= 79777,4


V2=P1V1/P2

A dugo h tavolsag a cso szajatol:

h=V2/0,0004Pi=P1V1/(P2*0,0004Pi)= 0,0376m

vagyis 3,7cm-re.

2011. okt. 11. 20:57