" Vegyünk egy 2 cm átmérőjű hengert. Egyik végén egy jól záró mozgatható dugattyú van, a másik végét egy dugóval zárjuk el. A dugót a hengerből 100 N nagyságú erővel lehet kihúzni. A külső légnyomás 100kPa. Kezdetben,amikor az a dugótól 30 cm távolságra van. Ha a dugattyút lassan toljuk a hengerbe, akkor hol áll a dugó kirepülés pillanatában?"2011. okt. 11. 19:35
1/1 BKRS válasza:
Ez attol fugg, hogy a henger felmelegedesetol eltekintunk-e.
Ha igen, aook a T homerseklet es a n molekula szam allando lesz,
tehat P1V1=P2V2 egyenlettel lehet szamolni.
V2=P1V1/P2
A vegen a dugattyu h tavolsagra lesz a cso szajatol.
A cso keresztmetszete negyzetmeterben:
A= 0,01*0,01*Pi=0,0001Pi
V1 = A*0,3
V2 = A* h
P1 = 10^5 Pa
P2 = 10^5kPa + 100N /A = 4,18 * 10^5 Pa
h = V2/A = P1*V1/(P2*A)= (P1*A*0,3)/(A*P2)= (10^5 *A*0,3)/(A*4,18*10^5) =
= 0,3/4,18=0,07
Vagyis 7cm-re lesz a vegetol.
P1V1=100kPa * 0,0004*Pi*0,3= 0,0377
P2= 200 + 100N/(0,0004*Pi)= 79777,4
V2=P1V1/P2
A dugo h tavolsag a cso szajatol:
h=V2/0,0004Pi=P1V1/(P2*0,0004Pi)= 0,0376m
vagyis 3,7cm-re.