FIZIKA! Mekkora feszültség hatására gyorsul meg 10 m/s sebességre a 10 (a minusz ötödiken) g tömegű,10 (- nyolcadikon) C töltlsű részecske?

Letudná nekem vezetni valaki milyen képletekkel lehet megoldani ezt a feladatot ?
2011. okt. 11. 18:46
 1/7 Tom Benko ***** válasza:
Az elektromos erő munkája egyenlő a test mozgási energiája változásával. \frac{1}{2}mv^2=QU, ebből U=\frac{mv^2}{2Q}=\frac{10^{-8}\cdot10^2}{2\cdot10^{-8}}=50\,V
2011. okt. 11. 19:09
 2/7 bongolo ***** válasza:

Leírom Tom Benko válaszát TeX jelek nélkül, talán olvashatóbb így:


1/2 m·v² = QU

ebből

U = (mv²)/(2Q)

U = (10⁻⁵·10²)/(2·10⁻⁸)

U = 50000V = 50 kV


(Neki 50V jött ki, mert véletlenül 10⁻⁸ g tömeggel számolt)


Tom Benko: Azt javaslom, ne írj ide TeX kódokat, zavaró lehet annak, aki nem érti. Mondjuk jó lenne, ha a gyk.hu gazdája adna valami értelmes képletszerkesztési lehetőséget...

2011. okt. 11. 22:46
 3/7 A kérdező kommentje:
bongolo Köszönöm! :)
2011. okt. 12. 07:10
 4/7 Tom Benko ***** válasza:
Egyetértek. A kezem viszont annyira ráállt a TeX-re, főleg, hogy teljesen egyértelmű, ellentétben a plaintextben jelölt képletekkel, hogy amikor írok, a fejemben a képlet van, leírva meg a kódja. Egyébként valamelyik gimnázium oldalán vagy egy Live TeX fordító, ahol a bemásolt kódsort kész formában jeleníti meg. Ha rátalálok, rá fogok linkelni minden formázott kommentben, ígérem.
2011. okt. 12. 22:32
 5/7 bongolo ***** válasza:

Találtam egyet: texify.com


[link] \\ U=\frac{mv^2}{2Q}=\frac{10^{-5}\cdot10^2}{2\cdot10^{-8}}=50000\,V $

2011. okt. 13. 00:45
 6/7 bongolo ***** válasza:

Hát, nem jött össze olyan egyszerűen.

Újabb próba:

[link]

2011. okt. 13. 00:49
 7/7 Tom Benko ***** válasza:
bongolo: Köszönöm! Eredetileg ezt kerestem, de a google elég érdekes találatokat dobott helyette.
2011. okt. 13. 20:03