Egy mértani sorozat első három tagjának összege 63. Ha az első taghoz 3-at adunk, a harmadikból 30-at levonunk, akkor egy számtani sorozat egymást követő tagjait kapjuk. Határozza meg a mértani sorozatot.2011. okt. 11. 17:28
1/3 BKRS válasza:
A feladat a kovetkezo egyenletekre vezet:
a + a*q + a*q*q = 63
a*q - (a+3) =(a*q*q-30) -a*q
a: a sorozat elso tagja
q: a kociense a mertani sorozatnak
A szamtani sorozatrol meg azt tudjuk, hogy a 2. elem - 1. elem = 3. elem - 2.elem = differencia.
A differenciat nem kell kulon kiszamolni, csak a-t es q-t.
2/3 BKRS válasza:
A ket egyenletet at lehet igy rendezni:
a(1+q+q^2)/63 =1
a(-1+2q-q^2)/(-27)=1
Vagyis
a(1+q+q^2)/63 = a(-1+2q-q^2)/(-27)
(1+q+q^2)/63 = (-1+2q-q^2)/(-27)
(-27)(1+q+q^2) = 63(-1+2q-q^2)
36q^2 - 153q + 36 =0
4q^2 - 17q + 4 =0
Ebbol 2 q-t kell kapnod,
es mindket q-hoz (visszahelyettesitve az eredeti egyenletek valamelyikebe) kell kapnod egy a-t.
3/3 BKRS válasza:
q=4 es a=3, az egyik megoldas, a masik
q=1/4, a= 48