El tudná valaki magyarázni nekem?


Matekon idén új tanárt kaptunk aki úgy magyaráz, hogy egy szavát sem értem meg..:/ Valaki el tudná magyarázni nekem így a hatványozás dolgot? Mert megkértem a tanárt, hogy mondja el mégegyszer, mert én nem értem...de ő csak azt mondta, hogy figyeljek jobban...-_-

Szóval valaki tudna segíteni? Annyit értek hogy ahanyadikon van annyiszor kell megszorozni... vagy valami ilyesmi... de többet nem értek ...:/


2011. okt. 4. 14:56
 1/2 BKRS ***** válasza:

A hatvanyozasra a ^ jelet szokas a neten hasznalni.

1=a^0

a=a^1

a*a=a^2

a*a*a=a^3


Namost az erdekessege a dolognak az, hogy ha osszeszorzol ket azonos alapu hatvanyt, akkor a hatvny kitevok osszeadodnak:

a^2 * a^3 = a*a * a*a*a = a^5

a negyzet + a kob = a az otodiken.

Osztasnal meg kivonodnak:

a^4 / a^3 = (a*a*a*a)/(a*a*a) =

Lehet egyszerusiteni 3-szor az "a"-val.

= a = a^1

vagyis:

a^4/a^3 = a^1


Ezert aztan ha osztasz, azt negativ hatvanyu szorzasnak is irjak:

a^4/a^3 = a^4 * a^(-3)

"a" a negyediken oszztva "a" a harmadikonnal egyenlo "a" a negyediken szorozva "a" a minusz harmadikonnal.

Mindketto egyenlo "a" az elson-nel vagyis "a"-val, ugyanis

4-3 = 1

illetve 4+(-3)=1


Az 1/(a^5) = a^(-5)

egy per "a" az otodiken egyenlo "a" a minusz otodiken-nel

tipusu egyenloseget a matek tanarnom annakidejen ugy magyarazta, hogy a minusz a szam elott valojaban a tortvonalra emlekezteto darab, a tortvonal lecsuszik minusz jelnek a hatvanyba.

2011. okt. 4. 15:07
 2/2 anonim ***** válasza:
2011. okt. 4. 23:51