Levezetné (kigyöktelenítené valaki a nevezőt) ebben a gyökös feladatban?


Az a feladat, hogy gyöktelenítsük a nevezőt. A számláló nálam megfelel amit a megoldókulcs ír, de a nevező sose akar kijönni. :/


12 / [ (gyök)5 + (gyök)2 - (gyök)3 ]


Egészen oda jutottam ebben, hogy:

[ (gyök)12 + (gyök)18 - (gyök)30 ] / -1


A számláló stimmel is, csak a nevezőre ír a CD 6-ot.

Előre is köszi a segítséget! ,)


2011. okt. 3. 17:20
 1/2 BKRS ***** válasza:

12 / [ √5 + √2 - √3 ] =

12[ √5 + √2 + √3 ]/ ([ √5 + √2 - √3 ]*[ √5 + √2 + √3 ]) =

12[ √5 + √2 + √3 ]/ (5 + 2 - 3 + 2√5√2) =

12[ √5 + √2 + √3 ]/ (4 + 2√5√2) =

6[ √5 + √2 + √3 ]/ (2 + √5√2)=

6(√5 + √2 + √3 )(2 - √5√2)/[(2 + √5√2)(2 - √5√2)] =

6(√5 + √2 + √3 )(2 - √5√2)/[4-5*2] =

6(√5 + √2 + √3 )(2 - √5√2)/ [-6] =

(√5 + √2 + √3 )(2 - √5√2)/(-1)=


Itt meg is allhatsz, gyoktelenitve van a nevezo, de a szamlaloban fellehet bontani a zarojelet:

(√5 + √2 + √3 )(2 - √5√2)/(-1)=

(√5 + √2 + √3 )(√5√2-2)=

5√2 + 2√5 + √3√5√2 -2√5 -2√2 -2√3=

3√2 + √30 -2√3 =

√18 + √30 - √12

Hehe, valamelyikunk elojelet tevesztett...

2011. okt. 3. 17:47
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi szépen, nálam volt hiba az előjellel, de már felfogtam az a lényeg! :D
2011. okt. 3. 18:04