Zóna időt hogy kell kiszámolni?
Budapesten most Greenwich-hez képest 2 órával több van, Pekingben meg 8-cal. (Ha visszatérünk a téli időszámításra okt 30.-án, máshogy lesz, mert Kínában nincs nyári idő.) Tehát BP és Peking között most 6 óra különbség van.
Amikor elindul a gép Budapestről 10-kor, akkor Pekingben 10+6 = 16 óra van. Megérkezik 8 órával később, akkor pont 16+8 = éjfél lesz ott.
A zóna idő számítása nagyon egyszerű.
Mondok egy példát. Lehet, hogy nyáron megyek Kanadába, amihez New Yorkban kell átszállnom.
A repülőgép járatához az volt kiírva, amikor nézem a jegyeket, hogy indul 9:41, érkezik 13:41.
Mivel az időeltolódás 6 óra, mert nálunk +1, náluk -5, ezért kiszámolod, hogy ha itthogy elindulok, akkor ott 6 órával korűbban van épp, tehát 3:41. Azaz az ha CSAK az ő zónájukat veszem figyelembe 03:41-től 13:41-ig utaztam, azaz 10 órát. Mikor megérkezünk, itthon már 19:41 van.
A te feladatodnál ne vedd figyelembe szerintem a nyári/téli időszámításokat, különben kitért volna rá a feladat. Ha elindulsz itthon 10-kor, és 8 óráta utazol, akkor 18:00-kor érsz oda, az itteni zóna szerint. De mivel tudod, hogy ott 8 órával később van olyankor, ezért hozzá kell adnos még nyolcat, azaz 04:00-kor érkezel meg.
A zónaidőhöz azt kell tudni, hogy akkor van dél, ha a nap pontosan a fejed felett van (merőleges). Te a gömb alakú Földön állsz, a nap fénye meg az átmérőhöz képest nagyon messziről jön. Ezért a Földön veled szemben (átellenesen) állónak pont éjfél van. A Föld 24 óra alatt fordul meg a tengelye körül, tehát 24 óra alatt mindenkinek pontosan egyszer lesz dél. A gömbölyű föld ebből a szempontból olyan, mintha egy kört néznél, ami fokokra van osztva. Tudod, hogy a kör 360 fok, a derékszög 90 fok,stb.
Ha 24 óra alatt a Föld 360 fokot fordul, akkor egy óra alatt 360/24 = 15 fokot fordul. Már csak a kiindulópontot kell kijelölni, ez London külvárosa, Greenwich (a csillagvizsgáló), itt van a nulla hosszúsági fok.
Ettől keletre pl. Budapest nagyjából a keleti hosszúság 19 fok, mivel a nap nyugat felé halad, nálunk két órával több van, mint Londonban (nullától 15-ig egy óra, 15-30 az két óra, mi ebben vagyunk. Nyilván Londontól nyugat felé nyugati hosszúságnak mondjuk, a Csendes Óceán közepe táján találkoznak a 180 foknál.
Ezt kissé bonyolítja, hogy az országok nem szabályosan 15 fokonként helyezkednek el, és ha csak tehetik egy időpontot (zónaidőt) használnak. Ezért a zónaidők határa (ahol hirtelen egy órával több van, ha keletre haladunk) általában az országhatárokat követi. Elvileg egy hosszúsági körön azonos az idő északon és délen (ha felnézel az égen a napra, így is van), valójában lehet, hogy egyes országok inkább keltebbre, mások nyugatabbra sorolják magukat aszerint, hogy területük nagyobb része hova esik. Ezért van az is, hogy Európa nagy része ugyanabba a zónaidőbe tartozik, pedig nem ugyanakkor megy le a nap (Nyíegyházán kb fél órával előbb, mint Sopronban).
Nézd meg az atlaszban ezt a lapot, ott szépen lerajzolják melyik hova esik. De ha egy helynek a hosszúsági koordinátáját megnézed a térképen, elosztod 15-tel, nagyjából megkapod, mekkora az eltérés az órán Londonhoz képest. Ha egy másik hellye is megteszed ugyanezt, a két hely közötti különbség a két hely időeltolódása.
Peking K117 fok 117/15=8 óra keletre, +8 GMT
New York Ny74 fok 74/15=5 óra nyugatra, -5 GMT
Peking és New York között 8-(-5)=13 óra eltérés van.
GMT=Greenwich Mean Time (grinicsi alapidő)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!