bizonyítsd be, hogy négyzetgyök három meg egy az irracionális, addig értem hogy gyökhárom, de mi az a plusz egy?2011. szept. 29. 18:27
1/3 BKRS válasza:
Ha gyok harom +1 racionalis lenne,
akkor felirhato lenne p/q alakban, ahol p,q egesz.
gyok harom = -1 + p/q = (-p+q)/q
tehat gyok harom is racionalis lenne.
Ha tehat be tudod bizonyitani, hogy gyok 3 nem racionalis, akkor gyok harom + 1 is sem lesz racionalis.
2/3 A kérdező kommentje:
oh világos! köszi
2011. szept. 29. 18:34
3/3 anonim válasza:
A megoldáshoz írd fel hogy:
√3 = p/q
Aztán bizonyítsd be, hogy ez ellentmondást tartalmaz (a következő lépés az egyenlet négyzetre emelése).