Egy parki sétánytól 3m-re felállitottak egy oylan locsolóberendezést, amelynek hatósugara legfeljebb 5m. Milyen hosszú a megöntözött járdaszakasz?


pitagorasz tétele, annyit értek h derékszögben van a járához képest az a locsoló cső. tovább? eltudna vki inditani?



lenne még egy: szám. ki a 6cm élhosszúságú kocka testátlóának a hosszát!


2011. szept. 27. 18:05
 1/6 A kérdező kommentje:
bocsi még egy... (ne haragudjatok de ez a témakör nekem valahogy kimaradt, egyébként 5-öm volt matekból.) a háztető keresztmetszete egyenlő szárú 3szög melyenek alapja: 8,4 cm szárai: 6,5 cm szám ki a tető magasságát köszi 16/l
2011. szept. 27. 18:10
 2/6 BKRS ***** válasza:

Az elso kerdesre itt van egy valasz:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..


Ha megrajzolod a jarda lespriccelt szakaszahoz a felezo merolegest a locsolotol, tovabba osszekotod a lespriccelt szakasz vegpontjait a locsoloval, akkor kapsz ket derekszogu haromszoget a felezomeroleges ket oldalan.

Keszits rajzot es toprengj el rajta.


A felezomeroleges hossza 3m, a locsolas sugara 5m,

tehat a harmadik oldala a derekszogu haromszogeknek 4m lesz.

Ketto van beloluk, vagyis a teljes hossz 8m.

2011. szept. 27. 18:14
 3/6 BKRS ***** válasza:

a háztető keresztmetszete egyenlő szárú 3szög melyenek alapja: 8,4 cm szárai: 6,5 cm szám ki a tető magasságát


Keszits rajzot.

Huzd ebe a haromszog magassagat.

A haromszog egyenlo szaru volt, ezert a magassag felezi az alapot:

a fel alapok 4,2cm hosszuak.

A magassag ket derekszogu haromszogre osztja az eredetit.

Ismerjuk a kis derekszogu haromszogek alapjat: 4,2cm (most szamoltuk ki.

Ismerjuk az atfogojat: 6,5cm, ez adott volt a feladatban.

Akkor a magassag pitagorasz tetelbol szamolhato:

m=gyok(6,5^2 - 4,2^2)=gyok(42,25-17,64)=gyok(24,61)=4,9

2011. szept. 27. 18:19
 4/6 BKRS ***** válasza:

a háztető keresztmetszete egyenlő szárú 3szög melyenek alapja: 8,4 cm szárai: 6,5 cm szám ki a tető magasságát


Egy masik megoldas is adhato Hero kepletenek es a szokasos haromszog teruletes kepletnek a felhasznalasaval.

Egy haromszog terulete szamolhato ugy, hgoy:

T = sqr[s(s-a)(s-b)(s-c)]

a,b,c az oldalak, s pedig a kerulet fele.

A haromszog oldalait ismerjuk,a fel kerulet

s=(8,4+6,5+6,5)/2=10,7

s-a=107,7-8,4=2,3

s-b=107,7-6,5=4,2

s-c=107,7-6,5=4,2

T = gyok(10,7 * 2,3 * 4,2 * 4,2) = gyok( 434,1204 )

T= 20,836


Namost ugy is kiszamolhato a magassag, hogy alap*magassag/2, vagyis:

T=8,4*m/2 = 4,2*m


A ketfele modon szamitott terulet termeszetesen egyenlo.

4,2*m = 20,836

amibol:

m=4,9


Valojaban mindket szamitasi modszer szerint 4,961 jon ki eredmenyul, lehet, hogy jobb lenne kerekitve 5,0cm-t adni valaszul.

2011. szept. 27. 18:40
 5/6 BKRS ***** válasza:

Ahhhh, copy-paste,

megint beiras utan vettem eszre, hogy elgepeltem, haromszor is 107,7 szerepel 10,7 helyett az elozo hozzaszolasomban.

2011. szept. 27. 18:41
 6/6 A kérdező kommentje:
nembaj, megértettem :)) köszönöm szépen :)
2011. szept. 27. 18:49