Mi a megoldás? Nekem fogalmam sincs.


Ezekkel a feladatokkal bajlódom már tegnap óta,egyszerűen nem tudom helyesen megoldani őket,egyszerűsíteni kell valahogy:

5+b/b^2-8b+16 + 6/5b-20 = itt találtam közös nevezőt[5(5+b)^2] de a számlálót már nem tudom megoldani


2/x+2 + x+3/x^2-4 - 3x+1/x^2-4x+4=nevező=(x+2)*(x-2)^2 ; itt szintén azzal a nyamvadt számlálóval van gondom


1/x-1 + 2/x+1 - 3x/(x-1)^2 =nevező=(x+1)(x-1)^2 ; és fogalmam sincs mennyi a számláló...


Tudnátok nekem segíteni kérlek,és ha igen akkor légyszi valami magyarázattal meg egy picit amennyire kedvetek tartja levezetve,mert nagyon megszeretném érteni.

Előre is köszönöm! :)


2011. szept. 27. 14:57
 1/2 BKRS ***** válasza:

A valasz nagyban fugg a zarojelezestol.

Gondolom az elso valahogy igy van:

(5+b)/(b^2-8b+16) + 6/(5b-20)

Ha ez a feladat, akkor a megoldas

(5+b)/(b-4)^2 + 6/(5(b-4))=

A masodik tortet bovitjuk (b-4)-gyel, vagyis a szamlalot is meg a nevezot is szorozzuk (b-4)-gyel. Ez azert teheto meg, mert igy a tort erteke nem valtozik.

Hasonlo modon az elsot tortet bovitjuk 5/5-tel vagyis a szamlalot is meg a nevezot is szorozzuk 5-tel. A zarojelezesre megint vigyazni kell.

5(b+5)/(5(b-4)^2) + 6(b-4)/(5(b-4)^2) =

A kozos nevezore hozas utan a szamlalokat osze lehet adni:

(5(b+5) + 6(b-4))/(5(b-4)^2)=

(11b+1)/(5(b-4)^2)

2011. szept. 27. 15:17
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! :))) Már nagyjából értem ezt... :D
2011. szept. 27. 15:26