Kicsit elakadtam, ha valaki tudna, kérem segítsen. Előre is köszönöm.
2011. szept. 26. 18:33
 1/3 anonim ***** válasza:
Az 1+√2 szám minimálpolinomja az m(x)=(x-1)^2-2=x^2-2x-1 polinom. Ha egy f(x) ∈ Z[x]-re f(1+√2)=0, abból következik, hogy a minimálpolinom m(x) osztója f(x)-nek. Azaz f(x)=m(x)*p(x) valamilyen p(x) ∈ Z[x]-szel. De az m(x) másik gyöke éppen az 1−√2, így m(1−√2)=0 miatt f(1−√2)=m(1−√2)*p(1−√2)=0-nak is teljesülnie kell.
2011. szept. 26. 19:01
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszi szépen! :)
2011. szept. 26. 19:18
 3/3 BKRS ***** válasza:

Legyen:

h(x)=x^2-2x-1=(x-(1+√2))(x-(1−√2))

Euklideszi algoritmus szerint (maradekos osztas elve)van olyan q es r polinomok Z[x]-ben, hogy f=qh+r es r foka alacsonyabb h fokanal.


f(1+√2)=0=q(1+√2)*h(1+√2)+r(1+√2)=q(1+√2)*0+r(1+√2)=r(1+√2)

tehat r fokszama alacsonyabb mint g fokszama, vagyis elso vagy 0 foku, tovabba (1+√2) helyen 0 az erteke.

Tehat r(x)=0


f=q*h

viszont h(1-√2)=0,

vagyis f(1-√2)=q(1-√2)h(1-√2)=0.

2011. szept. 26. 19:35