Egyetemi kémia? Valaki kis segítség


5. A kiadott mintát töltse fel jelig. Pipettázzon ki 20-20 ml-t a mintából Erlenmeyer

lombikba. Adjon hozzá 20 ml vizet, két csepp fenolftalein indikátort és titrálja

elszíntelenedésig. Olvassa le a fogyást. Adjon a lombikba három csepp

metilnarancs indikátort és folytassa a titrálást színátcsapásig Olvassa le a

fogyást. Táblázatban rögzítse az adatokat és számolja ki a vízminta karbonát és

hidrogén-karbonát koncentrációját mol/l-ben. (A fenolftalein mellett végzett

titrálás fogyása a karbonát tartalommal, a metil- narancs és fenolftalein mellett

végzett titrálások fogyásainak különbsége a karbonát és a hidrogén-karbonát tartalom

összegével egyenértékű)


A minta száma:


Fogyás 0,1

mol/l HCl,

ml

(fenolftalein)


Karbonát –ion

koncentráció,

mol/l


Fogyás 0,1

mol/l HCl,

ml

(metilnarancs)


Hidrogén

-karbonát –ion

koncentráció,

mol/l


1.

2.

3.

Átlag

Szórás


gyakorlat során lemértük a fogyást ml-ben, de hogy kell kiszámolni a karbonát meg a hidrogén karbonát koncetrációját a fogyásból?


2011. szept. 20. 09:19
 1/4 Silber ***** válasza:

Komolyan bekerültél kémiaközeli szakra, és nem tudsz kiszámolni egy egyszerű titrálást? Ilyeneket középiskolákban adnak fel...

Ha pedig nem hiányos adatokat adnál meg (példátul megadtad volna a fogyás mértékét) láthatnád a számolás menetét is. Így buktad.

Reakciók:

CO3(2-) + 2HCl -> 2Cl- + CO2 + H2O

HCO3- + HCl -> Cl- + CO2 + H2O

Karbonát esetén 2, hidrogénkarbonátnál 1 ekvivalenssel kell számolni.

Szóban a menet:

A fenolftalein indikátor lúgos közegben nyeri el a színét, így értelemszerűen először a karbonáttartalom lesz letitrálva.

1.: Kiszámolod hány mól HCl ment el a reakcióban a koncentráció és a fogyás függvényében (c=n/V => n=C*V).

2.: Az egyenlet alapján ebből kijön, hogy ez mennyi CO3(2-)-szal reagált (kétszerese a HCl mólszámának). Innentől kezdve megint n=c*V, megvan a karbonátkoncentráció.

Utána ugyanezt el kell játszani a hidrogén-karbonátra is. Viszont a HCO3(-)-ra való fogyás a két HCl-fogyás különbsége (tehát ha mondjuk 9 cm^3 fogyott a fenolftalein és a metilnarancs-titrálásra összesen és 7 a fenolftaleinre, akkor 9-7=2 cm^3 ment el a hidrogén-karbonát-ionokra). Itt n(HCl)=n(HCO3(-)), ekvivalensek. n=c*V.


Ekkor kapsz 2-2 eredményt (minden nívósabb helyen 3, párhuzamos mérést szoktak csinálni, nálatok miért csak kettőt?).

Átlag: x=(Eredmény1+Eredmény2)/2

Szórás: s=([Eredmény1-x]+[Eredmény2-x])^(1/2)


Móltömegeket keressek neked, vagy megtalálod?

2011. szept. 20. 10:16
 2/4 A kérdező kommentje:

írtam hogy lemértük a fogyást

fenolftaleinnél:3.4,3.5,3.6 ml

metilnarancsnál:6.3, 5.2, 4.9 ml

2011. szept. 20. 10:21
 3/4 Silber ***** válasza:

Akkor tessék nekiállni behelyettesítgetni. Ha 3 adat van akkor az átlag és szórás módosul:

x=(Eredmény1+Eredmény2+Eredmény3)/3

s=((Eredmény1-x)+(Eredmény2-x)+(Eredmény3-x))^(1/2)/2

2011. szept. 20. 10:32
 4/4 A kérdező kommentje:

kiszámoltan 1-1-et, ez így jó?

pl: karbonát koncentráció 3.4ml fogyásnál:


N hcl=0.1*3.4/100

N hcl=0.0034 mol

N co3=0.0068mol


0.0068= C karbonát*3.4/100

C karbonát= 0.2 mol/l


másik pl: hidrogén karbonát, 6.3ml fogyásnál

N hcl=0.1*6.3/100

N hcl=0.0063= N hco3


0.0063=C hco3*6.3/100

C hco3=0.1 mol/l

2011. szept. 20. 15:53