Fizika házi. Valaki segítene? (sürgős)


Így hangzik a feladat:

Egy személyvonat 72 km/h sebességgel halad. A szomszédos pályán egy 100 m hosszú tehervonat 36 km/h sebességgel jön a személyvonattal ellentétes irányban.

a) Mekkora a személyvonat sebessége a tehervonathoz viszonyítva?

b) Mekkora a tehervonat sebessége a személyvonathoz rögzített vonatkoztatási rendszerben?

c) Mennyi ideig látja a személyvonat ablakán merőlegesen kinéző utas a tehervonatot?

d) Mennyi ideig látja önmaga mellett a tehervonat vezetője a 200 m hosszú személyvonatot?

e) Mennyi ideig látja a személyvonatban ülő megfigyelő a tehervonatot, ha az a személyvonattal egy irányba halad 36 km/h sebességgel?

Kérlek segítsetek. Ha megoldható, levezetést is írjatok!


2011. szept. 18. 18:34
 1/8 anonim ***** válasza:

a: a személyvonat sebessége kétszer akkora, mint a tehervonaté

b: nem értem a kérdést

c: 3,3 másodpercig

d: 6,6 másodpercig (de ez csak merőlegesen, más szögben sokkal több, de az sokmindentől függ)

e: több adat szükséges hozzá (pl hogy egyszerre inudlnak-e, vagy leelőzi-e) de ha csak az előzést nézzük, akkor 10 másodperc, ha jól számolom

2011. szept. 18. 19:44
 2/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! Életet mentettél! :)
2011. szept. 18. 19:45
 3/8 anonim ***** válasza:
a) A tehervonathoz képest a személyvonat sebessége 72 + 36 = 108 km/h mert arról van szó, hogy a tehervonaton álló szemlélő számára ő hozzá képest mennyivel megy a személyvonat.
2011. szept. 18. 20:39
 4/8 anonim ***** válasza:
b) Ez azt jelenti, hogy a tehervonat sebességét a személyvonatból mérjük, vagyis a személyvonatot úgy vesszük, mintha állna. Ez szintén 72 + 36 = 108 km/h.
2011. szept. 18. 20:47
 5/8 anonim ***** válasza:
72 +36 = 108 km/h = 108000/3600 m/s = 30 m/s. Ekkora gyorsaság mellett a 100 m-es távot t = 100/30 = 3,3333 másodperc alatt lehet megtenni.
2011. szept. 18. 20:51
 6/8 anonim ***** válasza:

d) Ugyanaz az eset, mint az előbb:


72 +36 = 108 km/h = 108000/3600 m/s = 30 m/s. Ekkora gyorsaság mellett a 200 m-es távot t = 100/30 = 6,6666... másodperc alatt lehet megtenni.

2011. szept. 18. 20:53
 7/8 anonim ***** válasza:
e) A személyvonatban ülő megfigyelő számára a tehervonatot a személyvonat 72 - 36 = 36 km/h = 10 m/s sebességgel hagyja le. A 100 m hosszú tehervonatot 100/10 = 10 másodpercig látja a megfigyelő.
2011. szept. 18. 20:58
 8/8 anonim ***** válasza:
Megvolt már a fizikai órád? akkor elárulok egy titkot: tankönyved 149. oldalán találod a feladatok megoldásait, mit ahogy ezét is. Amúgy: a, b, nem jó, c, d, e jó volt.
2011. szept. 20. 18:11