3 fizika hf. Kaphatok hozzá magyarázatot is? Bővebben lent!


Kérlek hogy magyarázz is nekem. Köszönöm!

1 fel.:Egy 10m hosszúságú vashuzal hőmérséklete 20 Celsius fok. A huzalt felmelegítve a hossza 12mm-rel változik meg.Mekkora lesz a huzal hőmérséklete?(av=1,1*10-5-en)



2 fel.:Egy fémrúd relatív hosszváltozása 0,368% lesz 200 celsius fok hőmérséklet emelkedés során.Mekkora a fém anyagának lineáris hőtágulási tényezője?Milyen anyagból készülhetett a rúd?


3 fel.:Az 1dm3 térfogatú 20 Celsius fok hőmérsékletű aluminiumból készült kockát hány Celsius fokkra kell melegíteni hogy a térfogata 1cm3-al csökkenjen? (ßa=7,2*10-5 1/Celsius)


2011. szept. 14. 19:05
 1/7 anonim ***** válasza:
Az alumínium kockát hűteni fog kelleni. Most alszok egyet, aztán folytatom, hacsak valaki meg nem előz.
2011. szept. 15. 00:59
 2/7 anonim ***** válasza:

Akkor folytassuk:


L = 10 m

T₀ = 20 °C

ΔL = 12 mm = 0,012 m

α = 1,1*10⁻⁵ K⁻¹

T = ? °C


ΔL = ΔT*L*α


ΔT = ΔL/(L*α)


ΔT = 0,012/(10*1,1*10⁻⁵) = 109,09 °K = 109,09 °C


T = T₀ + ΔT = 20 + 109,09 = 129,09 °C


Ennek az eredménynek kell kijönnie?

2011. szept. 15. 13:12
 3/7 anonim ***** válasza:

L/L₀*100 = 0,368 %

ΔT = 200 °C

α = ?


ΔL = ΔT*L₀*α


L = L₀ + ΔL = L₀ + ΔT*L₀*α = L₀*(ΔT*α)


L = 0,368/100*L₀


0,368/100*L₀ = L₀*(ΔT*α)


0,368/100 = ΔT*α = 200*α


α = 0,368/(100*200) = 0,0000184 = 1,84*10⁻⁵ K⁻¹


Ha nem érthető, szólj. Amúgy a végeredményeket kiírhattad volna. Így elkerülheted, hogy esetleg hibás választ írjunk ki.

2011. szept. 15. 13:26
 4/7 anonim ***** válasza:

Úgy néz ki, hogy ez az α =1,84*10⁻⁵ K⁻¹ valamilyen/valamelyik sárgaréznek felel meg (sárgarézből is van több fajta):


[link]


[link]


[link]

2011. szept. 15. 14:16
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

V₀ = 1 dm³

T₀ = 20 °C

ΔV = –1 cm³ = –0,001 dm³

ß = 7,2*10⁻⁵ K⁻¹

T = ?


ΔV = ΔT*V₀*ß

ΔT = ΔV/(V₀*ß) = –0,001/(1*7,2*10⁻⁵) = –13,89 °K = –13,89 °C


T = T₀ + ΔT = 20 – 13,89 = 6,11°C


Látom, Te sem tudod, hogy hogyan lehet felső (alsó) indexet kitenni. Ha érdekel, itt írunk erről is:


http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

2011. szept. 15. 14:52
 6/7 A kérdező kommentje:
NAGYON KÖSZÖNÖM! MENT A ZÖLD KÉZ!
2011. szept. 15. 21:12
 7/7 anonim ***** válasza:

A második kérdésnél két helyen kimaradt a delta (Δ). Ez a javított változat. Amúgy gondolom a számítás az jó.


(ΔL/L₀*100 = 0,368 %

ΔT = 200 °C

α = ?


ΔL = ΔT*L₀*α


ΔL = 0,368/100*L₀ = ΔT*L₀*α = L₀*(ΔT*α)


0,368/100*L₀ = L₀*(ΔT*α)


0,368/100 = ΔT*α = 200*α


α = 0,368/(100*200) = 0,0000184 = 1,84*10⁻⁵ K⁻¹

2011. szept. 17. 21:24