KÖNYÖRGÖM SEGÍTSETEK! SÜRGŐS! KÉMIA! LENT ÍROM! (? )


1) Réz-szulfát oldathoz telített kálium-klorid oldatot öntöttünk, egyenlete:

CUSO2+KBr "oda-vissza-nyíl" K2[CUBr4] + K2SO4


a) Merre tolódik az egyensúly, ha az elegyhez telített K2SO4 oldatot adunk?


b) A zöld színű egyensúlyi elegyet milyen energiaváltozással tudnánk kékszínűre változtatni?


2) 6,125 dm3 standardállapotú NH3-gáz mekkora térfogatú ugyanilyen állapotú HCl gázzal lép reakcióba, s a reakció során hány gramm Ammónium-klorid keletkezik?


2011. szept. 12. 17:02
 1/8 anonim ***** válasza:
bocsi nem tudok segíteni, de ezt a szörnyűséget hányadik osztályban fogjuk venni?
2011. szept. 12. 17:09
 2/8 anonim ***** válasza:
hetedik, nyolcadik? :)
2011. szept. 12. 17:17
 3/8 A kérdező kommentje:
10. osztály. Előre is részvétem neked, kedves Első. Azért köszönöm!
2011. szept. 12. 17:20
 4/8 anonim ***** válasza:
De jó ezt a tantárgyat túléltem, s tavaly sem kellett már ettől szenvednem. Ránézve a kérdésekre is elmegy a kedvem mindentől:D
2011. szept. 12. 17:21
 5/8 anonim ***** válasza:

Először is gondolom „telített kálium-bromid oldatot“ akartál írni. Ebben az esetben:


CuSO₄ + KBr ⇄ K₂[CuBr₄] + K₂SO₄


Ha ehhez az oldathoz telített K₂SO₄ oldatot adunk, akkor az egyik jobboldali összetevőnek a koncentrációja megnő, ezáltal a másik jobboldali összetevő koncentrációja csökken valamelyest, vagyis csökken a K₂[CuBr₄] koncentrációja, miközben nő a CuSO₄ koncentrációja.


Amúgy ezeket a jeleket, amik az egyenletek és képletek leírásához kellenek a Word Arial Unicode Ms betűkészletében megtalálod (Beszúrás→Szimbólum→Szimbólumok).

2011. szept. 13. 20:26
 6/8 anonim ***** válasza:

Először is leírjuk a reakcióegyenletet:


NH₃ + HCl → NH₄Cl


1 mól NH₃ lép reakcióba 1 mól HCl-el és keletkezik szintén 1 mól NH₄Cl. 1 mól standardállapotú ideális gáz térfogata függetlenül a gáz kémiai összetételétől mindig 0,0245 m³/mol (Wikipédia: Standard állapot). Ez azt jelenti, hogy a HCl térfogata szintén ugyanennyi lesz, mint az NH₃ térfogata, vagyis: 6,125 dm³.


1 mól NH₄Cl = 14 + 4*1 + 35,5 = 53,5 g


6,125 dm³ = 6,125*10⁻³ m³ = 0,006125 m³


A 6,125*10⁻³ m³ megfelel: 0,006125/0,0245 = 0,25 mólnak


1 mól = 53,5 g

0,25 mól = x g


x = 0,25*53,5/1 = 13,375 g NH₄Cl (ammónium klorid) keletkezik

2011. szept. 13. 20:50
 7/8 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!!!
2011. szept. 14. 19:22
 8/8 anonim ***** válasza:
Szólj ha bármiben segíthetek!
2019. máj. 30. 23:32