Hogyan kell megoldani ezt az egyenletet? Valaki letudná vezetni?


(17-2x)*(2x+15)= 3


ahol az x kitevőt jelent de nem tudom felső indexbe írni


2011. szept. 4. 19:22
 1/7 anonim ***** válasza:

A 2 az x-edikent így kell beírni: 2^x ( ^karakter jobboldali ALT és 3. Csak akkor jelenik meg ha a következő karaktert is beírtad.

A megoldáshoz: a 2^x -en helyett vezess be új ismeretlent, hogy könnyebb legyen számolni, és a végén visszahelyettesítesz.

2011. szept. 4. 21:01
 2/7 anonim ***** válasza:

(17-2^x)*(2^x+15)=3

Így lenne? Szorzás jel van köztük? Nem írtál el valamit?

Így nagyon törtszámok adódnak! Ez gyanús!!

2011. szept. 4. 21:09
 3/7 anonim ***** válasza:

"A megoldáshoz: a 2^x -en helyett vezess be új ismeretlent, hogy könnyebb legyen számolni, és a végén visszahelyettesítesz."

Ez itt ez nem segít semmit, ilyen feladatot kizárt hogy adnak iskolába, esetleg, ha sajtóhiba. Nem lehet megoldani a szokásos mérleg elvvel. Irracionális megoldása van, approximációs algoritmussal lehet közelíteni a megoldást, vannak rá numerikus módszerek.

2011. szept. 4. 21:52
 4/7 bongolo ***** válasza:

Annyira nem rossz a helyzet, van valós megoldása is, jót írt az első válaszoló.


2^x = y behelyettesítéssel y-ra egy másodfokú egyenlet jön ki, ha végigcsinálod, egy negatív és egy pozitív gyöke lesz. A negatív nem jó 2^x-hez, de a pozitív igen. az lesz, hogy

y = 2^x = 1+√253

Ennek a kettes alapú logaritmusa a megoldás.


Viszont könnyen lehet, hogy tényleg el van írva a feladat, ha ugyanis 3 helyett 31 lenne a jobb oldalon, akkor a másodfokú egyenletnek -14 és +16 lenne a megoldása, amiből a 16 ad valós eredményt, ráadásul a kettes alapú logaritmusa is egész szám, 4. Valószínű inkább ez volt a feladat.


Ugye ennyi segítséggel meg tudod oldani? Ha kell teljes levezetés, szólj.

2011. szept. 5. 02:06
 5/7 anonim ***** válasza:
Igazad van, amikor kikapcsoltam a gépet utána eszembe jutott, csak a matematikai szoftverem nem boldogult vele csak numerikus approximációval, én meg elhittem neki.Tényleg van olyan feladat amit csak úgy lehet megoldani, de ez nem olyan.
2011. szept. 5. 08:31
 6/7 A kérdező kommentje:
országos szakmai tanulmányi verseny egy feladatáról van szó, ebben volt logaritmus is de mivel azonos alapra hoztam őket így tudtam egyszerűsíteni. Háááát nem is tudom versenyfeladatot elszoktak e ennyire gépelni, de nem kizárt hogy gyökös megoldás jön ki :)
2011. szept. 6. 23:14
 7/7 A kérdező kommentje:
így már menni fog nekem is, köszönöm a segítséget. Nem tudtam hogy gyökös alakban is elfogadják az eredményt, de ezek szerint létezik ilyen megoldás
2011. szept. 6. 23:18