Hogyan is van ez a trigonetrikus összefüggés?

sinalfa = cosbétával....ha minden igaz, akkor van két esete és ennek segítségével megtudom oldani az egyenletet. Állítólag lediktálta a tanár tavaly, de én egyszerűen nem találom egyik füzetemben sem. Valaki tudna nekem segíteni?
2009. ápr. 18. 09:28
 1/8 A kérdező kommentje:
Rosszul tettem fel a kérdést: trigonometrikust akartam írni.....
2009. ápr. 18. 09:43
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
én ilyenről nem hallottam, olyan van, hogy ha sin alfa= sin béta vagy cos alfa=cos béta, akkor szinusznál: alfa + béta= 180 + k*360, koszinusznál meg alfa + béta=360+k*360, illetve mindkét esetben alfa - béta= k*360
2009. ápr. 18. 10:25
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Létezik ilyen, ahogyan írtad is, egy derékszögű háromszögben sin(alfa) = cos (béta)-val, illetve sin (béta) = cos (alfa). Ha belegondolsz, akkor ugye a szinusz az a szöggel szemközti befogó per az átfogó, és ami az egyik szöggel (alfával) szemközti, az a másik (béta) melletti lesz és a szög melletti befogó osztva az átfogóval az pontosan a koszinusz.


összefoglalva:


legyenek egy derékszögű 3szög oldalai és a szögei:


'a'-befogó, amellyel szembeni szög alfa

'b'-másik befogó, mellyel szembeni szög béta

'c'-átfogó, ami a derékszög.


Ekkor:


sin(alfa) = a/c ----> cos (béta) = a/c amiből látható, hogy egyenlő a kettő.


Remélem nem voltam túl szájbarágós és érthető volt.

2009. ápr. 18. 10:35
 4/8 A kérdező kommentje:

Azt hiszem értem, hogy mire gondolsz. Csak egy egyenletben én ennek hol veszem hasznát? Arra gondolok, hogy pl. a sin(alfa) = cos(béta).....ennek az az első esete, hogy alfa = béta + k*360

második esete pedig: alfa = pí(360) - béta+ l*360

Tehát, ha van egy ilyen egyenletem: sinx = sin(x+ pí/3), akkor ezt úgy oldom meg, hogy

1. eset: alfa = x+ pí/3 + k*360 --->ezt kifejezem x-re

2.eset: alfa = pí - (x + pí/3) 3 l*360 -->ezt is kifejezem x-re


És nekem valami ilyesmi kellene a sin(alfa) = cos(béta)-val.....

2009. ápr. 18. 10:59
 5/8 anonim ***** válasza:

Ha jól értem,(lehet hogy nem) neked arra van szükséged, hogy a sin-t átírd cos-ra és fordítva. Az úgy tudod megtenni, hogy pí/2-vel eltolod +, vagy - irányba attól függöen, hogy sin-t akarsz cos-á átírni, vagy fordítva.


Tehát ha sin(alfa)= cos (béta) azt úgy tudom átírni, hogy sin (alfa) = sin (pí/2-béta) ekkor már mindkettő sin és elhagyható, tehát az egyenlet alfa=pí/2-béta lesz.


A sin-t is átírhatod cos-ra, ekkor: cos (pí/2-alfa)= cos (béta), amikor is mindkettő cos, tehát szintén elhagyható az egyenlet ekkor pí/2-alfa=béta, ami átrendezés után ugyan az mint az első esetben.


Remélem tudtam segíteni, de azért belinkelem ide a wikipediás linket, ahol megvan az összes trigonometrikus összfüggés. Kicsit sok így ömlesztve de szerintem megtalálod amit keresel.


[link]

2009. ápr. 18. 11:41
 6/8 anonim ***** válasza:

Az általad írt példát én a következőképpen oldanám meg sinx = sin(x+ pí/3):


A sin (x+pí/3) - ra alkalmazom az alábbi azonosságot:


sin(a+b)=sin(a)*cos(b)+cos(a)*sin(b) amiből a következő jön ki:


sin (x+pí/3) = sin(x)*cos(pí/3)+sin(pí/3)*cos(x)


a sin(pí/3)-at és a cos(pí/3)-at ki tudom számolni

sin(pí/3)=gyök(3)/2

cos(pí/3)=0,5


ekkor az egyenlet: sin(x)=0,5*sin(x)+gyök(3)/2*cos(x)

átrendezve:


sin(x)/cos(x)=gyök(3) ----> ami: tg(x)=gyök (3) amiből az x=60 +/- k*pi, mert a tangens az pí szerint periódikus, nem 2*pi szerint.

2009. ápr. 18. 12:07
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítségeket, azt hiszem így már boldogulni fogok! =)
2009. ápr. 18. 12:30
 8/8 A kérdező kommentje:
Amúgy a példa, amit leírtam az sin(alfa) = sin(béta)-val akart lenni, csak annyira siettem, hogy véletlenül cosinust írtam. De lényegtelen, mert így is megadtátok a megfelelő képletet! :)
2009. ápr. 18. 12:37