Mit nézzek a periódus rendszeren? (egyáltalán ott kell nézni? )

pl van olyan h oxónium protonszáma és elektron száma ezeket honnan tom?
2011. aug. 25. 13:09
 1/4 anonim ***** válasza:
86%

1. Mit fejez ki a rendszám?


A rendszám megmutatja az atom protonszámát és az elektronszámát.

a, Milyen összefüggés van az atom rendszáma és elektronszáma között?


A rendszám megegyezik az atom magjában lévő protonok illetve az atom elektronburkát alkotó elektronok számával.

b, Milyen összefüggés van ugyanazon atomban a protonszám, a neutronszám és a tömegszám között?


A proton és a neutron alkotja az atommagot, és az atommag tömege közelítőleg meghatározza az egész atom tömegét. Tömegszám = protonszám + neutronszám

2. Hogyan tájékoztat az atomot felépítő részecskék számáról az alábbi jelölés:

12 24Mg és 1327Al

a, Mit jelent az alsó és a felsőpontszám?


Az alsó szám a rendszám, a proton, ill. elektronszámot, adja meg a felső szám az atomtömeg, a proton és a neutronszámának tömegét adja meg.

b, Hogyan lehet megadni a fenti adatokból a neutronok számát?


A tömegszámból kell kivonni a protonszámot (rendszámot), így megkaphatjuk a neutronok számát. Pl.:


1. 1224Mg 24-12=12 darab neutron


2. 1327Al 27-13=14 darab neutron

3. Jellemezzük az atomot felépítő részecskéket töltésük és tömegük szerint!


Neve



Jele



Relatív tömege



Relatív töltése


Elektron



e-



1/1840



-1


Proton



P+



1



+1


Neutron



n0



1



0


(Az atom elemi részecskékből felépülő, semleges anyagi részecske)

4. Melyik az a két elem, amely az univerzum 99,9%-át alkotja?


A hidrogén és a hélium (H 75,4 m/m% ; He 23,1 m/m%).

2011. aug. 25. 13:18
 2/4 anonim ***** válasza:
88%
rendszám = protonszám
2011. aug. 25. 13:19
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszi.... tom h a protonszám= rendszám.... mit nézzek a perióduson??!mert ott nincs olyan h oxónium ion... elolvastam amit írtál próbáltam értelmezni de nem sok sikerrel :\
2011. aug. 25. 13:23
 4/4 anonim ***** válasza:

Ehhez tudni kell azt, hogy az oxóniumion képlete az H3O+. Vagyis a protonszáma 3*1+8=11. (3 hidrogén, plusz egy oxigén, a protonszámot a rendszámból tudod meg).

Az elektronszámát többféle módon ki lehet számolni, pl. mivel egyszeres pozitív töltésű, ezért eggyel kevesebb elektronja van, mint protonja, vagyis 10 elektronja van. Vagy, tudjuk, hogy az oxóniumion az egy vízmolekulából lesz, ami felvesz egy hidrogéniont (egy protont), vagyis ugyanannyi elektronja van, mint a vízmolekulának (2*1+8=10).

Alapvetően a periódusrendszerből ami ki lehet olvasni, az az elektronszerkezet-hány elektronja van, hány külső elektron, milyen elektronhéjai vannak, illetve a tömege, a protonjainak száma (ebből és tömegszámból a neutronok száma is megvan), meg általában az elektronegativitás is benne szokott lenni. A többit, pl. hogy mi az az oxóniumion, meg kell tanulni.

2011. aug. 25. 13:40